Nisan Kuyucu… Hukuktan mezun oldu, Siyasal’da hocaydı… Şimdi mutfakta çalışıyor…

Ülkede olup biten hukuksuzluğa itiraz etmek, hiç olmazsa kendi payına bu suçlara ortak olmama hakkını kullananlar… Bu suça ortak olmayacağız bildirisine imza atan akademisyenler… Bir diğer adıyla Barış İçin Akademisyenler…

Bunlardan biri de Nisan Kuyucu…

Nisan Kuyucu, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni okudu, mezun oldu. Parlak bir öğrenciydi. Yine Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde asistan oldu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kimi karar ve içtihatları üzerinde doktora tezi yapıyordu. Temel uğraş alanlarından biri insan hakları üzerineydi.

Ülkenin bir yanı yangın yerine dönmüşken bir şey yapmak istedi. Ne yapabilirdi? İmza kampanyaları çok demode olmuştu. Çok etkili bir yol olduğunu düşünmüyordu. Hemen başka da bir yol henüz yoktu. Akademisyen arkadaşlarının hazırladığı bir metin önüne gelince, imzaladı. Ve Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) üniversite ile ilişkisi kesildi.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın raporuna ve Barış İçin Akademisyen sitesinin verilerine göre 2238 akademisyen bildiriyi imzaladı. 21 Ocak 2016’da 2210 Türkiyeli akademisyenin imzalı bildirisi TBMM’ye sunuldu.

Cumhurbaşkanı ve hükümetin yönlendirmesiyle ve üniversitelerin işbirliği ile akademisyenler hedef gösterildi.

Nisan Kuyucu

70 akademisyen gözaltına alındı, 4’ü tutuklandı ve bir süre tutuklu kaldı. OHAL kapsamında çıkarılan KHK’larla 406 akademisyen kamu görevinden ihraç edildi.

89 akademisyen başka yöntemlerle işten çıkarıldı. 72 akademisyen istifaya, 27 akademisyen ise emekliliğe zorlandı.

822 akademisyen Terörle Mücadele Kanunu kapsamında yargılandı ve daha sonra beraat etti.

Beraat kararına rağmen akademisyenler görevlerine döndürülmedi. Başvurdukları OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu da 4 yıllık bir zaman geçmesine karşın herhangi bir karar vermedi.

Nisan Kuyucu’nun hikayesi videoda…

Haber: İrfan Uçar

Kamera: Cansu Erginkoç

Kurgu: Aysu Demirel