Normale dönüş için geri sayım başladı!

Pandemi nedeniyle alınan önlemlerin büyük çoğunluğu 1 Haziran itibariyle kaldırılıyor. Uzun süredir kapalı olan kahvehane, cafe, lokanta, park ve bahçelerde başlarken kentten kırsal kesime de göç başladı… Bunu engelleyen en önemli şey bilet fiyatlarının yüksekliği…

Foto-AA

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cuma günü 1 Haziran itibariyle normalleşmeye geçileceği açıklamalarının ardıdan, kahvehane, lokanta ve kafelerde temizlik başladı. Uzun süredir kapalı olan iş yerlerini açan esnaflar iç ve dış temizliğin yanı sıra ilaçlama da gerçekleştirdi. Ardından pandemi önlemleri çerçevesinde belirlenen kurullara uygun olarak iç mekanlarda fiziki mesafeye ayarlamasına gidildi. Cafe, kahvehane ve lokantalardaki bitişik masa düzenlemesi yarı yarıya azaltıldı.

Gözler yarında…

1 Haziran ile birlikte toplumun ne kadar kurallara uyacağı da merak ediliyor. Vaka sayısının hala normalleşme için belirlenen bin sayısının yakınında seyretmesi ile yasaklı günlerin ardından sokak ve marketlerde ortaya çıkan görüntüler ve kalabalıklar toplumda genel bir kaygı oluşturuyor.

Kahvehanelerde oyun yasak

65 yaş ve üstü için sokağa çıkma yasağının uzatılması ile İçişleri Bakanlığı’nın iskambil, okey, tavla oyunları ve nargile satışları ile doğrudan temasa neden olacak şekilde dans ve oyun amacıyla yapılan canlı müzik hariç olmak üzere faaliyetlerin devam edebileceği yönündeki 30 Mayıs tarihli genelgesi, kahve ve cafelerin gelirlerini önemli oranda düşürecek. Süre belli olmamakla birlikte şimdilik oyunsuz ve az müşteriyle kendini idame ettirmeye çalışacak.

Kırsal bölgelere akın…

1 Haziran tarihinin açıklanmasıyla birlikte Cuma gününden itibaren İstanbul, İzmir ve büyük kentlerden göç de başladı. Asıl yoğunluğun yasakların kalkacağı 1 Haziran ve sonrası günlerde yaşanacağı belirtiliyor.

Bilet fiyatları bütçeyi zorluyor

Ancak, tedbirler çerçevesinde getirilen önlemler nedeniyle şehirler arası otobüsler de ancak yarı kapasite ile seyahat edebilecek.
Bu da yolcu bilet fiyatlarının en az iki katına çıkması anlamına geliyor. Buna dair resmi gazetede yayınlanan tarifeye göre, 101-115 kilometre arası seyahatlerde 100 lira, 301-350 kilometre arası 150 lira, 626-700 kilometre arası 175 lira, 701-800 kilometre arası 200 lira, 901-1000 kilometre arası 250 lira tavan ücret alınacak. 2001 ve üzeri yol mesafesinde ise 500 lira tavan ücret uygulanacak. Özellikle dar gelirliler ve emekli kesim için ciddi bir maliyet unsuru. Bir çoğu bu nedenle seyahat etmekten vazgeçmek durumunda kalabilir.