Normalleşme sürecinin ilk uçuşu yeni tedbirlerle yapıldı

Covid-19 salgını kapsamında alınan “Normalleşme” kararlarının ardından ilk uçuş İstanbul’dan Ankara’ya gerçekleştirildi.

Salgına karşı tedbirleri yerine getirdiği belirtilen 6 havalimanı hizmete açıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, ulaştırma hizmetlerindeki “normalleşmenin” sosyal ve ekonomik hayatın yeniden canlanması için ilk ve en önemli adımlardan olacağını söyledi.

İstanbul Havalimanı’nda normalleşme süreciyle gerçekleştirilecek ilk uçuş öncesi ‘Salgın Sertifikası Takdim Töreni’ düzenlendi. Fotoğraf: AA

Normalleşme süreciyle İstanbul’dan Ankara’ya gerçekleştirilecek ilk uçuş öncesi İstanbul Havalimanı’nda “Salgın Sertifikası Takdim Töreni” düzenlendi. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, uzun bir aranın ardından bugün ilk uçuşu gerçekleştirdiklerini belirterek, sosyal ve ekonomik hayatın yeniden canlanması için ulaştırma hizmetlerindeki normalleşmenin, ilk ve en önemli adımlardan olacağını söyledi.

‘Tedbirleri yerine getiren havalimanlarını hizmete açtık’

Havalimanlarında ve uçaklarda tüm sağlık tedbirlerini en üst düzeyde aldıklarını belirten Karaismailoğlu, tedbirleri yerine getiren havalimanlarını hizmete açtıklarını belirtti. Salgın sertifikası uygulamasıyla koruyucu sağlık tedbirlerini alan havalimanlarının bu statüsünü belgelediklerini aktaran Karaismailoğlu, sertifikasyon çalışmalarının kısa bir süre içinde tüm havalimanlarını kapsayacağını söyledi.

Karaismailoğlu, bugün yurt içi hatlarda ilk uçuşun İstanbul’dan Ankara’ya gerçekleşeceğini, aynı zamanda İstanbul Havalimanı’na ilk sertifikanın verileceğini belirtti.

‘6 havalimanı sertifikasyon sürecini tamamladı’

Karaismailoğlu, bugün aynı zamanda iller arası seyahatlerin de eskisi gibi normal akışına döndüğünü belirterek, şunları kaydetti:

“Sağlık Bakanlığımızın öngördüğü tedbirler doğrultusunda ‘Havaalanı Salgın Tedbirleri ve Sertifikasyonu Genelgesi’ yayımladık. Artık bu sertifikasyon programına göre tüm havalimanlarımız Covid-19 salgınına karşı tekrar düzenleniyor ve bakanlık olarak havalimanlarımıza sırasıyla sertifikalarını vereceğiz.”

Karaismailoğlu, şu ana kadar bu kapsamda İstanbul, Sabiha Gökçen, Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Antalya ve Trabzon olmak üzere 6 havalimanının sertifikasyon sürecinin tamamlandığını belirtti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu gişeden uçak bileti aldı Fotoğraf: AA

Terbirlerin seyahatin her aşamasını kapsayacak şekilde uygulanacağını söyleyen Karaismailoğlu, sertifikanın havalimanına yolcu getiren ulaşım araçlarını, yolcular da dahil olmak üzere her bir kurum ve kuruluşun kendi bünyesinde alması gerekli tedbirleri de içerdiğini kaydetti.

‘4 unsurda taviz verilmeyecek’

Karaismailoğlu, Salgına karşı havalimanlarında asla taviz vermeyecekleri dört unsurun; “herkesin maske takması”, “sosyal mesafeye tam uyum”, “kişisel ve kurumsal hijyen tedbirlerinin alınması” ve “çalışanların riske uygun koruyucu teçhizat kullanması” olduğunu belirtti.

Refakatçi zorunluluğu olan yolcuların refakatçilerinin dışında karşılama ve uğurlamaya gelen vatandaşları şimdilik terminal binasında misafir edemeyeceklerini söyleyen Karaismailoğlu, bu konuda vatandaşlardan anlayış beklediklerini söyledi.

İGA Havalimanı İşletmesi Genel Müdürü Kadri Samsunlu’ya sertifika takdim edildi. Fotoğraf: AA

‘Yurt dışı uçuşlar için görüşmelerimiz sürüyor’

Karaismailoğlu, yurt dışı uçuşlarına ilişkin, “Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde yurt dışı uçuşlarını yeniden başlatmak için görüşmelerimiz ve çalışmalarımız devam ediyor.” bilgisini verdi.

Konuşma sonrası Karaismailoğlu, İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu’ya İstanbul Havalimanı Salgın Sertifikası’nı takdim etti.

Törenin ardından saat 10.00’da gerçekleşecek İstanbul-Ankara uçuşuna katılmak için THY satış noktasından biletini alan Karaismailoğlu, beraberindeki heyetle iç hatlarda incelemelerde bulundu.

İlk uçuşta 156 yolcunun olduğu öğrenildi.