Nüfusunun yarısı Kürt olan kentte Kürtçe hariç 9 dilde afiş!

Yakutiye Belediyesi, Kürt nüfusunun yoğun olduğu kentte billboardlara 9 dilde astığı “Lütfen Maskemizi Takalım” yazılı afişlerde Kürtçe’ye yer vermedi. 

Erzurum’un merkez ilçe belediyelerinden olan AKP’li Yakutiye Belediyesi tarafından yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle kent genelinde bulunan billboardlara 9 dilde “Lütfen Maskemizi Takalım” afişleri asıldı. Kürt nüfusunun yoğun yaşadığı kentte asılan afişlerde Kürtçeye yer verilmezken, Arap, İngiliz, Rus, Gürcü ve Azeri dillerinin olması dikkat çekti. 

‘Kürtlere karşı ayrımcılık hala devam ediyor’

Kürtçe haftalık yayın yapan Xwebûn Gazetesi’nin Erzurum’da yaşayan yazarlarından Abdurrahman Sever, nüfusun yarısının Kürt olduğu bir kentte böyle bir ayrımcılığın yapılmasının Kürt halkı üzerinde yıllardır süregelen “inkar politikalarının” bir devamı olduğunu söyledi. Sever, “Bu ülkede Kürtlere karşı tarihten bugüne olagelen ayrımcılık ve inkar zihniyeti hala devam ediyor. 1980’li yıllarda işkencehaneye dönüştürülen Diyarbakır zindanında, ‘Türkçe konuş çok konuş’ deniliyordu. Bugün aynı zihniyet devam ediyor” dedi. 

AKP’nin seçimden seçime Kürtlerden oy almak için Kürtçe şarkılar çaldığı ve selamlamalarda bulunduğunu hatırlatan Sever, “Dil bir halkın varlığıdır. Afişlerde 9 dile yer verilip, Kürtçeye yer verilmemesi Kürt halkına yapılmış bir saldırıdır. Halk kendi diline sahip çıkmalıdır.” dedi.

Kaynak: MA