Nükleer santralin tamamı Rus şirketlerine ait

CHP Milletvekili Başarır, Bakan Dönmez’e “Dünyada kendi topraklarında nükleer santral inşa edilip sahibinin yüzde yüz başka bir devlete ait olduğu ülke var mıdır?” diye sordu.

Başarır, Rusya ile yapılan Nükleer Santral Anlaşmasında ise olası bir nükleer santral kazası sonrasında tüm sorumluluğun Türkiye’ye ait olduğuna dikkat çekti.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Mersin’de yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Santrali’ndeki alıcısı bilinmeyen hisse satışını ve Rusya ile yapılan Akkuyu Nükleer Santral Anlaşması’nı Meclis gündemine taşıdı. Başarır, verdiği soru önergesinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istedi.

Başarır, önergenin gerekçesinde, seçim bölgesi olan Mersin’de yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Santrali İnşaatı projesinde yer alan Rus elektrik enerji şirketi Inter RAO’nun yüzde 0.821 oranındaki hissesini sattığı bilgilerinin yazılı ve görsel basında yer aldığını aktardı.

Başarır, Rus şirketi Inter RAO’nun, hissesini 2020 yılının 4’üncü çeyreğinde yaklaşık 13,5 milyon dolara sattığı ve söz konusu hissenin alıcısına dair bilgilerin paylaşılmadığının da basında yer alan haberler arasında olduğunu belirtti.

‘15 yıl boyunca elektriğin alım garantisi verildi’

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında “Türkiye Cumhuriyeti’nde Akkuyu Sahası’nda Bir Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine İlişkin Anlaşma”nın 12 Mayıs 2010 tarihinde imzalandığını belirten Başarır, şunları kaydetti:

“Yapılan bu anlaşmaya göre, dünyada nükleer santrallerden üretilen elektriğin fiyatı 4-5 Dolar/cent iken mevcut iktidar, Rus Devleti enerji şirketi olan ROSATOM’dan 15 yıl boyunca 12,35 Dolar/cent karşılığında üretilen elektriğin alım garantisini vermiştir.”

‘Olası nükleer kazada tüm sorumluluk Türkiye’ye ait’

Anlaşmada olası bir nükleer santral kazası sonrasında tüm sorumluluğun Türkiye’ye ait olduğuna dikkat çeken Başarır, Türkiye toprağının bir bölümünü Ruslara hediye etmenin yanı sıra halkın elektrik faturalarına 15 yıl süresince milyarlarca lira haksız ücret eklemek durumunda kalınacağına vurgu yaptı.

‘Halkın elektrik faturalarına yansıyacak artış daha fazla olacak’

Anlaşmanın imzalandığı tarihte dolar kurunun 1.52 olduğuna işaret eden Başarır, dolar kurunun 7.04 TL olduğu düşünüldüğünde halkın elektrik faturalarına yansıyacak artışın daha fazla olacağını söyledi.

‘Rusya’ya karşı enerji bağımlılığı arttı’

Söz konusu anlaşmayla, Rusya’ya karşı olan enerji bağımlılığının daha da arttığını belirten Başarır, “Bununla beraber Rus proje şirketi, eğer santralin hisselerini satmak isterse Türk veya üçüncü şahısların alabileceği hisse oranı en fazla yüzde 49 olabilecektir. Yani çoğunluk hisse her zaman Rus Devlet Şirketi’ne ait olacaktır.” dedi. Başarır, önergede şu soruların yanıtlanmasını istedi:

  • Hem ülkemizdeki toprağı hediye ettiğimiz hem dünyanın en pahalı elektrik enerjisini alma garantisi verdiğimiz hem de olası bir nükleer kazada sorumluluğun tamamen ülkemize ait olan Akkuyu Nükleer Santral Anlaşması’nda Türkiye’nin kârı nedir?
  • Inter RAO’nun Akkuyu Nükleer Santrali İnşaatı projesindeki yüzde 0.821’lik hissesini kime satmıştır? Yapılan bu satış hakkında bakanlığınıza bilgi verilmiş midir? Yapılan satışın ülkemizin güvenliği bakımından hangi şirkete yapıldığının bir önemi yok mudur?
  • Dünyada, kendi topraklarında nükleer santral inşa edilip sahibinin yüzde yüz başka bir devlete ait olduğu ülke var mıdır? Varsa bu hangi ülke ya da ülkelerdir?
  • Yapılan bu anlaşma, tek taraflı olarak Rusya Devleti’nin çıkarlarına hizmet eden bir anlaşma değil midir?

Yeni1Mecra