Nuray Ergüneş düzenlenecek söyleşi ile anılacak

Barış Akademisyeni Doç. Dr. Nuray Ergüneş, SAV ve Kadın Emeği Kolektifi’nin katkılarıyla düzenlenecek söyleşi ile anılacak.

Kadın Emeği Kolektifi ve Sosyal Araştırmalar Vakfı, Nuray Ergüneş’i bir söyleşiyle anıyor.

Sosyalist, feminist, barış imzacısı akademisyen Doç. Dr. Nuray Ergüneş’in anısına, Sosyal Araştırmalar Vakfı (SAV) ve Kadın Emeği Kolektifi’nin katkılarıyla “Toplumsal Yeniden Üretim: Birleşik ‘Feminist’ Teori?” başlıklı söyleşi düzenlenecek.

Melda Yaman’ın konuşmacı olarak katılacağı söyleşinin moderatörlüğünü ise Şükran Kaplan yapacak. Söyleşi, 14 Şubat Pazar günü saat 17.00’de SAV Akademi’nin sosyal medya hesapları Facebook ve YouTube sayfalarından canlı olarak yayımlanacak.

Nuray Ergüneş kimdir?

1972 yılında Hatay’ın Hassa ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini burada tamamladı. 1993’te Çukurova Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. 2000’de Marmara Üniversitesi’nde aynı fakültede Kalkınma İktisadı İktisadi Büyüme alanında yüksek lisansını tamamladı.

2005’te Marmara Üniversitesi  İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Kalkınma İktisadı İktisadi Büyüme bölümünde doktorasını, 2008’de University of London-School of Oriental and African Studie, Department of Economics’de post doktorasını tamamladı.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Maliye Anabilim Dalı öğretim üyesiydi.

Aralarında Toplumsal Özgürlük gazetesi, Siyaset gazetesi, Kadın Emeği dergisi, Praksis dergisinin ve SiyasiHaber sitesinin yer aldığı çok sayıda yayına yazılar yazdı. Toplumsal Özgürlük gazetesinin Yayın Kurulu üyeliğini yaptı. İktisat dergisi Yayın Kurulu üyesi olarak çalışıyordu.

“Bankalar, Birikim, Yolsuzluk – 1980 Sonrası Türkiye’de Bankacılık Sektörü” ile “Neoliberal Dönüşüm Sürecinde Üniversiteler” (Sinan Alçın ile birlikte) kitaplarının yazarı. Uzun süre kanser tedavisi gören Ergüneş, 13 Şubat 2018 tarihinde hayatını kaybetti.

Yeni1Mecra (Yaşam öyküsü için kaynak: Bianet)