Odatv Haber Müdürü Terkoğlu ve gazeteci Kılınç tutuklandı

Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve gazeteci Hülya Kılınç savcılık ifadelerinin ardından sevk edildikleri hakimlikçe tutuklandı.

Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu

İstanbul’da dün sabaha karşı evinden polislerce gözaltına alınan Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu ile Manisa’da gözaltına alınarak İstanbul’a getirilen gazeteci Hülya Kılınç Çağlayan Adliyesi’nde savcılıktaki ifadelerinin ardından tutuklanmaları talebiyle İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Odatv’de geçen habere göre; Gece saatlerinde ayrı savcılıklarda ifadeleri alınan Terkoğlu ve Kılınç çıkarıldıkları İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı. Terkoğlu Silivri Cezaevine, Kılınç ise Bakırköy Kadın Cezaevine gönderildi.

‘Haber üretilmiş bahanedir’

Terkoğlu, ifadesinde bahse konu haber içeriği ile ilgili üzerine atılı suçu kabul etmediğini belirterek, “Burada hukuki bir yargılama olduğunu varsayarak savcılık aşamasında bir savunma yaptım. Ben bu soruşturmada evimden alındığım andan çok daha öncesinde burada sanık olarak bulunacağımı biliyordum. Bunu avukatıma da önceden haber verdim. Üstelik burada şüpheli olmamın bu haber ile ilgisi olduğunu da düşünmüyorum, bu haber beni burada bu mahkemelerde sanık yapabilmek için üretilmiş bir bahanedir.” dedi.

Terkoğlu’nun gözaltı kararının Libya’da hayatını kaybeden ve ismi açıklanmayan istihbarat görevlisinin Türkiye’deki cenazesine ilişkin yapılan haber olduğunu belirten Odatv, Terkoğlu’na şu suçlamaların yöneltildiğini kaydetti:

“İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri elde etmek”, “İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgelerin ele geçirilmesine sebebiyet vermek”, “İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek.”

Ergenekon soruşturmaları döneminde Odatv’ye yönelik operasyonda gözaltına alınarak
18 Şubat 2011 tarihinde tutuklanan Terkoğlu, 14 Eylül 2012’de Silivri Cezaevinden tahliye edilmişti. Terkoğlu, aynı davadan 12 Nisan 2017’de beraat etmişti.