ODTÜ LGBT+ Dayanışması’dan ‘savunma nöbeti’ne destek

ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması, bugünkü “ODTÜ Onur Yürüyüşü” davasına katılmayarak Kuğulu Park’taki “savunma nöbetine” katıldı.

Ankara Barosu LGBTİQ+ Hakları Merkezi Başkanı Aslan, baroların parçalanmasını ve avukatların, bütün hak öznelerine destek vermekten yoksun bırakılmasını protesto ettiklerini söyledi.

Fotoğraf: Yıldız Tar

ODTÜ LGBTİ+ Dayanışmasının “2019 ODTÜ Onur Yürüyüşü”ne katıldıkları için 18 öğrenci ve bir akademisyen hakkında açılan ceza davasının 3’üncü duruşması Ankara 39. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Avukatların mahkemeye “mazeret” bildirmesi üzerine dava ertelendi.

ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması, davada süren hukuksuzluklardan, avukatların haklarının engellenmesinden ötürü bugünkü ODTÜ Onur Yürüyüşü davasına katılmadıklarını belirterek Kuğulu Park’taki nöbete katılarak basın açıklaması yaptı.

Açıklamayı Ankara Barosu LGBTİQ+ Hakları Merkezi Başkanı ve aynı zamanda yargılanan öğrencilerin avukatı Öykü Didem Aslan okudu. Aslan, “Polis saldırısı yüzünden açılan ceza davasının 3’üncü duruşmasında şu anda burada bulunan ODTÜ’lü öğrencileri savunacaktık. Öğrenciler, kampüsleri işgal edilerek gözaltına alınmışlar ve barışçıl gösteri düzenledikleri için suçlanmışlardır” dedi.

Açıklamayı Ankara Barosu LGBTİQ+ Hakları Merkezi Başkanı Öykü Didem Aslan okudu Fotoğraf: Yıldız Tar

‘Meslektaşlarımızla dayanışmaya geldik’

Aslan, ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması Avukatları ve ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması olarak haftalardır LGBTİ+ özneleri hedef alan nefret kampanyasına “dur” diyen barolarıyla ve bütün avukat meslektaşlarıyla “savunma yürüyüşü” için dayanışmaya geldiklerini söyledi.

‘Bin avukat imzamız onurumuzdur dedi’

Bütün barolardan bin avukatın geçen hafta yayınlanan LGBTİ+ Hakları ve Onuru İçin Avukatlar Bildirisiyle LGBTİ+ haklarını savunarak “İmzamız Onurumuzdur” dediğini ifade eden Aslan, “Bugün, barolarımızın parçalanmasını ve avukatların, LGBTİ+ da dahil olmak üzere, bütün hak öznelerine destek vermekten yoksun bırakılmasını protesto etmek için ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması öğrencileriyle beraber Ankara Kuğulu Park’tayız” dedi.

‘Alışın her yerdeyiz’

 LGBTİ+ Hakları ve onuru için mücadele verenlerin sadece avukatlar ve üniversiteliler olmadığını belirten Aslan, şunları ifade etti:

“Sadece barolarda, üniversitelerde, Kuğulu Park’ta değiliz. Alışın her yerdeyiz! Eşitlik ve özgürlük talep ediyoruz! Hiç kimsenin, demokratik düzenin ve hukuk devletinin öngördüğü kişi onuru korumasından bireyleri yoksun kılarak onları yalnızlığa ve çaresizliğe itmeye hakkı yoktur! LGBTİ+ Hakları insan haklarıdır. LGBTİ+ mücadelesi büyük bir tarihsel ve etike dayanmaktadır. Bizleri, bilim kisvesi altında, inanç kisvesi altında, ev içi kisvesi altında, okul kisvesi altında, kurum kisvesi altında, yok sayarak yaşamak-var olmak gibi, çalışmak gibi, ifade özgürlüğü gibi zaten var olan en temel insan haklarımızı elimizden alacağınızı sanıyor olabilirsiniz. Biz sevginin dilini, nefretin dilinden daha iyi biliyoruz: Biz insanı, hakkı ve değerleri gayet iyi biliyoruz. “

‘Hak mücadelemiz bütün insanlığın hak mücadelesine katkıdır’

Özgürlük ve hak mücadelelerinin sadece LGBTİ+ öznelerin olmadığına bütün insanlığın hak mücadelesine yapılan bir katkı olduğuna vurgu yapan Aslan, “Biliyoruz ki tarih bizim yanımızdadır. Hepimiz eşit olana kadar hiçbirimiz özgür değiliz” diye konuştu.