ODTÜ LGBTİ+’a uluslararası dayanışma ödülü

ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması, 1999’dan bu yana tüm Norveçli öğrenciler adına barış yaratmaya ve insan haklarını geliştirmeye önemli katkıda bulunan bir öğrenci veya öğrenci kuruluşuna iki yılda bir verilen Öğrenci Barış Ödülü’nü kazandı.

1999 yılından bu yana Norveçli öğrenciler adına barış yaratmaya ve insan haklarını geliştirmeye önemli katkıda bulunan bir öğrenci veya öğrenci kuruluşuna iki yılda bir verilen ‘Öğrenci Barış Ödülü’ne bu yıl ODTÜ LGBTİ+ Dayanışma layık görüldü.

2019 yılında ODTÜ Rektörlüğü’nün de çağrısıyla 9. ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşüne polis biber gazı ve plastik mermi ile müdahale etmiş, pek çok öğrenci ve öğretim görevlisi gözaltına alınmış, Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan öğrencilerin burs ve kredilerini kesmişti.

Yaşananlara istinaden Öğrenci Barış Ödülü Komitesi ödülü “İnsan hakları savunucularına ve LGBTİ+ kişilere karşı giderek daha baskıcı hâle gelen bir Türkiye’de; cesaretleri, toplumsal değişim için uzun soluklu çalışmaları ve daha kapsayıcı bir eğitim için” diyerek duyurdu.

Ne olmuştu?

2019’da ODTÜ Rektörlüğü’nün çağrısı üzerine üniversite kampüsüne giren polis, 9. ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşüne biber gazı ve plastik mermi ile saldırdı.

Yirmiden fazla öğrenci ve bir öğretim görevlisi gözaltına alındı ve gece geç saatlerde serbest bırakıldı. 18 öğrenci ve bir akademisyene, 10 Mayıs 2019’da kampüste düzenlenen LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne katılmaları gerekçe gösterilerek dava açıldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan öğrencilerin burs ve kredilerini kesti. Öğrencilere ve öğretim görevlilerine saldıran polis hakkında ise işlem yapılmadı.

Haber Merkezi – Cansu Erginkoç