Odun ihtiyacı için binlerce ağaç kesildi

Yenişehir İlçesinde bulunan ormanda kesilen binlerce ağaç için yazılı açıklama yapan Mersin Bölge OGM, toplumun odun hammadde ihtiyacının karşılanması için endüstriyel ağaçlandırma yapılacağını ileri sürdü.

Mersin’in Yenişehir ilçesine bağlı kırsal Emirler Mahallesi’nde bulunan ormanlıkta binlerce ağaç kesildi. Ağaç kesimine ilişkin Orman Genel Müdürlüğü Mersin Bölge Müdürlüğü (OGM),  yazılı açıklama yaptı.

19 hektarlık alanda kesilecek

Mersin Bölge OGM tarafından “Endüstriyel Ağaçlandırma Çalışmalarımız” başlığıyla yapılan açıklamada, nüfus artışı ve sanayileşme ile birlikte toplumun odun hammadde ihtiyacının karşılanması için sahil çamı, okaliptüs, kavak ve kızılçam ağaçlarının ekimine önem verildiği belirtildi.

Endüstriyel ağaçlandırmanın yapıldığı ifade edilen yazılı açıklamada, “…Bölge Müdürlüğümüz Mersin Orman İşletme Müdürlüğü görev alanında kalan Yenişehir İlçesi Emirler Mahallesi mülki sınırları içinde toplam 733 hektar ormanlık alanımız bulunmaktadır. Bu alanlar içinde endüstriyel ağaçlandırma işletme sınıfına ayrılarak projelendirilmiş, 2019 yılında 48 hektar sahada çalışılarak ağaçlandırılması bitirilmiş, 2021 yılında ise ortalama yaşı 60 olan 19 hektar sahada çalışılmaktadır. Bu çerçevede tüm sahalarda yapıldığı gibi, Emirler’deki sahada da üretim sonrasında kök sökümü, makineli arazi hazırlığı ve sahanın koruma amaçlı ihatası sonrası Kasım 2021’de fidan dikimi yapılacaktır” ifadeleri yer aldı.

MA / MERSİN