Öğrenciler adliye önünden seslendi: Arkadaşlarımızı bırakın

Gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılması için İstanbul Adliyesi önünde bir araya gelen yüzlerce öğrenci, asla boyun eğmeyeceklerini ifade etti.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri adına konuşan Esra Akdere: “Bizler, muktedirlerin hayalini dahi kuramayacakları haklı ve onurlu bir yerden sesleniyoruz.”

Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum olarak atanan rektör Melih Bulu’ya karşı yaptıkları protesto eylemlerine katıldıkları için gözaltına alınan 51 öğrenci Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne getirildi.  Arkadaşlarını almak için adliye önüne gelen yüzlerce öğrenci ve aileler burada basın açıklaması yaptı.

‘Üniversite değil açık cezaevi’

Öğrenciler adına açıklamayı yapan Boğaziçi öğrencisi Esra Akdere, Pazartesi gününden bu yana yapılan eylemlerde 350 öğrencinin gözaltına alındığını söyleyerek, gözaltına alınan arkadaşları için Çağlayan Adliyesi’nin önünde olduklarını aktardı. Kayyumla birlikte üniversitenin açık cezaevine dönüştürüldüğünü söyleyen Akdere, yaptıkları eylemlere polisin saldırısına dikkati çekti.

‘Üniversite abluka altında’

Dün Kadıköy’de yapılan eylemde öğrencilere yönelik saldırıları kınayan Akdere, “Arkadaşlarımız otobüsten zorla indirilerek gözaltına alındı. Yüzlerce kişi orantısız polis şiddetine maruz kaldı. Üniversitemiz bu atamanın ilk gününden beri barikatlarla, TOMA’larla, Akreplerle, uzun namlulu silahlarla abluka altında. Bir aydır üniversitenin bütün bileşenleri bu hukuksuzluğa ve polis şiddetine karşı direngen dayanışmasını sürdürüyor” dedi.

‘Asla boyun eğmeyeceğiz’

Akdere, Türkiye’de eşitlikçi, demokratik, özgür ve özerk bir üniversite sistemi talebinden vazgeçmeyeceklerini yineleyerek, “Bütün saldırılara, hedef göstermelere, zora ve zorbalığa karşı hep aynı şeyi söyledik. Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz! Üniversitemizin kapısına kelepçe vurulması, evlerimizin gece yarısı basılması, hukuksuz bir şekilde yapılan gözaltı ve tutuklamalar bizleri yıldırmadı ve yıldıramayacak. Ayrıştırma çabalarına ve kulüp kapatılmalarına rağmen burada yeniden bir aradayız. Asla boyun eğmeyeceğiz. Bizler, muktedirlerin hayalini dahi kuramayacakları haklı ve onurlu bir yerden sesleniyoruz” diye konuştu.

Akdere, bir kez daha taleplerini şu şekilde sıraladı:

“*Gözaltına alınan ve tutuklanan bütün arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır!

 *Üniversitemizi abluka altına alan polis ordusu geri çekilmelidir!

*Başta Melih Bulu olmak üzere tüm kayyum rektörler derhal istifa etmelidir!

*Rektörlük seçimleri üniversitelerin tüm bileşenlerinin katılımıyla yapılmalıdır! “

Öğrencilerin adliye önündeki bekleyişleri sürüyor.

MA