Öğrenciler Kadıköy Meydanı’ndan seslendi: Hiçbir baskı direnişimizi kıramayacak

İstanbul’da Kadıköy İskele Meydanı’nda bir araya gelen yüzlerce öğrenci, hiçbir baskının direnişlerini kırmaya yetmeyeceğini belirtti.

Öğrenciler, başta Melih Bulu olmak üzere tüm kayyumların istifa etmesini, tutuklu ve gözaltında olan öğrencilerin serbest bırakılmasını istedi.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin “Kayyumlara karşı bundan sonrası hepimizde” sloganıyla Kadıköy İskele Meydanı’nda düzenlediği eyleme farklı üniversitelerden de yüzlerce öğrenci katıldı. Öğrencilere, HDP Milletvekili Musa Piroğlu da destek verdi.

“Boğaziçi susmayacak. Gözaltılar serbest bırakılsın”, “Kayyımlara karşı bundan sonrası hepimizde” pankartlarının açıldığı eylemde, “Kayyımlar gidecek biz kalacağız”, “Tutuklu öğrenciler serbest bırakılsın”, “Sayenizde değil size rağmen okuyoruz” dövizleri taşındı. Eylemde, sık sık “Direne direne kazanacağız”, “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı.

Serbest bırakılan öğrenciler de konuştu

Eylemde, dün Çağlayan Adliyesi önünde gözaltına alınarak gece geç saatlerinde serbest bırakılan öğrenciler, mücadeleye devam edecekleri mesajını verdi. Kayyımları Kürt halkına yönelik politikalardan tanıdıklarını ifade eden öğrenciler, HDP’ye yönelik kapatma davasına tepki göstererek, saldırılara karşı ortak direnişin önemine dikkati çekti.

‘Özgürlüğü onlar vermeyecek biz alacağız’

Daha sonra öğrenciler adına ortak açıklamayı okuyan Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Hazal Bozkurt, kayyımlara karşı direnişlerine karşı saldırıların devam ettiğini söyledi. Direnişleri boyunca haksızlığa ve ayrımcılığa karşı çıkmaktan vazgeçmediklerini ifade eden Bozkurt, şöyle konuştu:

“Biz biliyoruz ki; kendi meşruiyet krizini örtmek isteyen muktedirler, demokratik taleplerimizi gerçekleştirmek şöyle dursun, iktidarda bir gün daha kalabilmek uğruna eylemlerimize bütün baskı ve zor aygıtlarıyla saldırmaya devam edecek. Ama özgürlüğü onlar bize vermeyecek, biz alacağız.”

‘Hiçbir baskı ve zor aygıtı direnişimizi kırmaya yetmeyecek’

Keyfi bir şekilde gözaltına alınmadıkları, tacize ve tecavüze uğramadıkları sokaklar istediklerini dile getiren Bozkurt, hiçbir baskı ve zor aygıtının direnişlerini kırmaya yetmeyeceğini söyledi. Kayyım rektörü tanımadıklarını, özgür ve demokratik üniversite istediklerini vurgulayan Bozkurt, “Direnişimizi keyfi disiplin soruşturmaları, gözaltılar ve tutuklamalarla durdurabileceğinizi sandınız, biz her geçen gün daha kararlı bir şekilde taleplerimizi haykırdık, haykırıyoruz.” ifadelerini kullandı. Bozkurt, taleplerini şu şekilde sıraladı:

  • Boğaziçi direnişi sırasında gözaltına alınan, tutuklanan bütün arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın.
  • LGBTİ+lara ve diğer hedef gösterilen bütün gruplara yönelik itibarsızlaştırma kampanyaları sona ersin. BULGBTİ+ kulübü yeniden açılsın.
  • Başta Melih Bulu olmak üzere tüm kayyumlar istifa etsin.
  • Üniversitelerde üniversitenin bütün bileşenlerinin katıldığı demokratik rektörlük seçimleri yapılsın.
  • Okulumuzun içerisinde ve dışarısında süren polis ablukasına derhal son verilsin.

MA – İSTANBUL