Öğrenciler: KYK borcumuzu ödemiyoruz

Sedat Peker’in, Demirören Holdingin 750 Milyon dolar borcunu ödemediğine dair açıklamalarından sonra sokaklara çıkan öğrenciler, “750 milyon doları nasıl hiç ediyorsanız, öğrencilerin kredi borçlarını da silebilirsiniz” dedi.

Organize suç örgütü yöneticisi Sedat Peker’in sanal medyada paylaştığı 9’uncu videosunda, Doğan Yayın Holding’i Ziraat Bankası kredisiyle satın alan Yıldırım Demirören’in, borcunu ödemediğini ifşa etmesi üzerine, “Ben de Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) borcumu ödemiyorum” diyen öğrenciler İzmir’in Konak ilçesinde YKM önünde bir araya geldi.  

Konak Meydanı’ndan, Ziraat Bankası önüne kadar yürüyüş gerçekleştiren öğrenciler, “Sermayenin değil öğrencinin borcu silinsin” pankartını açtı. Öğrenciler yürüyüş boyunca sık sık “Müşteri değil öğrenciyiz”, “KYK borcumu Demirören ödesin” ve “Mafya düzeni yıkılacak” sloganları attı.

Banka önünde öğrenciler adına açıklama yapan Zehra Akbıyık, üniversite öğrencileri olarak okuyabilmek için 650 TL KYK Kredisi aldıklarını anımsatarak, “Geleceksizlik ve işsizlikle boğuşurken borçlandırılıyoruz. Borç sermayeye değil, Türkiye halklarına ve öğrencilere verilmelidir. Devletin kokuşmuş siyasetini sanal medyadan izleyip oturanlar değiliz. Bizler burada sokaklardayız ve bu memleketi sermayeye, çetelere teslim etmeyeceğiz” diye konuştu.

‘Kredi ödemelerini silin’

Akbıyık, “Başkalarının milyonluk kredilerini nasıl siliyorsanız ve 750 milyon doları nasıl hiç ediyorsanız, öğrencilere verdiğiniz kredi borçlarını da silebilirsiniz” diye belirtti.

Açıklama, atılan sloganlarla son buldu.

MA / İZMİR