Öğrenciler Sibel Ünli için toplandı

Sibel Ünli için bir araya gelen İstanbul Üniversitesi öğrencileri, “Hiçbir arkadaşımızın ayrımcılık, geleceksizlik, geçim sıkıntısı ve gündelik sıkıntılar nedeniyle yalnız kalmasına izin vermeyeceğiz.” dedi.

Fotoğraf: MA

HABER MERKEZİ – İstanbul Üniversitesi (İÜ) Beyazıt Kampüsü önünde bir araya gelen öğrenciler, Samatya’da denizde cenazesi bulunan ve intihar ettiği belirtilen Sibel Ünli için açıklama yaptı. Açıklamada, “Sibel’i unutmayacağız” pankartı açılarak, “İntiharlar politiktir”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Sibel’i öldüren kapitalizm” sloganları atıldı.

Öğrenciler adına açıklama yapan İÜ öğrencisi Ezgi Çetinkaya, Sibel Ünli’nin sıra arkadaşları olduğunu söyledi. Çetinkaya, Ünli ile aynı amfilerde ders gördüklerini, aynı bahçede dolaştıklarını ve aynı kantin sırasında beklediklerini söyledi. Arkadaşlarının Ünli’nin psikolojik sorunlar yaşasa da gülmeyi, şakalaşmayı hiç bırakmadığını ifade ettiğini belirten Çetinkaya, “Sibel ekmeği için direnen işçinin, en temel hakları için mücadele eden üniversitelilerin, şiddete ve ayrımcılığa maruz bırakılan hayvanların yanındaydı.” dedi.

‘Hiçbir arkadaşımızın yalnız kalmasına izin vermeyeceğiz’

Çetinkaya, sistemin yarattığı geleceksizlik ve ayrımcılık yaşayan ilk arkadaşlarının Sibel olmadığına işaret ederek, “Hayatlarımıza topyekun nüfuz eden ve her birimizi yalnızlaştıran sistemin etkileri, yarattığı bunalım yaşamlarımıza saldırmaya devam ediyor.” diye konuştu. Çetinkaya, açıklamasını şöyle bitirdi: “Sibel’in sıra arkadaşları İÜ öğrencileri olarak hiçbir arkadaşımızın ayrımcılık, geleceksizlik, geçim sıkıntısı ve gündelik sıkıntılar nedeniyle yalnız kalmasına izin vermeyeceğiz. Sibel’i asla unutmayacağız.”

Sibel Ünli, İÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bülümü 3. Sınıf öğrencisiydi. Ünli, 4 Ocak günü hayatına son verdi. Ünli, hayatını kaybetmeden önce sosyal medyada “Yemek kartımda para kalmamış sadece 1 liram var” ve “Gidecek bir yerim yok yaşanmaya değer bir hayatım da” paylaşımlarında bulunmuştu.