Öğrencilerin eylemine müdahale: Çok sayıda gözaltı

Üniversite öğrencilerinin tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılması için Kadıköy’de yapmak istediği açıklamaya müdahale edildi, çok sayıda öğrenci gözaltına alındı.

İstanbul, Kadıköy’de tutuklu arkadaşlarının serbest bırakılmasını isteyen çok sayıda öğrenci gözaltına alındı

Üniversite öğrencileri, üniversitelere atanan kayyımlara karşı özerk üniversite taleplerini dile getirmek ve tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılması için Kadıköy Rıhtım’da bir araya gelerek basın açıklaması yapmak istedi. Kadıköy Kaymakamlığı tarafından eylemin yasaklanması üzerine açıklamanın yapılacağı Rıhtım polisler tarafından çok sayıda zırhlı araç ve barikatlarla kapatıldı.  İlçenin pek çok cadde ve sokağı da polisler tarafından tutuldu.

Engellemeye sloganlarla cevap verdiler

Ara sokaklarda dağınık halde bulunan öğrenciler Sakızgülü Sokak’ta bir araya gelerek Rıhtım’a doğru yürüyüşe geçmek istedi. Polislerin engellemelerine karşı öğrenciler, “Üniversiteler bizimdir bizimle özgürleşecek”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atmaya başladı.

Biber gazlı müdahale

Öte yandan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Ali Kenanoğlu yürüyüşe izin verilmesi için polislerle görüşme yaptı. Milletvekillerinin taleplerini kabul etmeyen polisler öğrencilere müdahale etti. Biber gazı kullanılarak hakaret ve darp eşliğinde müdahaleye başlayan polisler çok sayıda öğrenciyi gözaltına aldı.

İkinci müdahale

Bunun üzerine sloganlar eşliğinde ara sokaklara dağılan öğrenciler, polisler tarafından takibe alındı. Ara sokaklarda gerçekleşen müdahalelerde de çok sayıda öğrenci gözaltına alındı.

Polis ablukası sürüyor

Müdahale esnasında ilçe sakinleri evlerinin pencere ve balkonlarından tencere ve tavalarla, alkış ve ıslıklarla polis müdahalesini protesto etti. Öğrenciler eylemlerini sonlandırırken bir çok ara sokakta polis ablukası ise devam ediyor.

MA / İSTANBUL