Öğretmenlere ‘sarılma’ cezası Meclis’e taşındı

Van Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, doğum günü kutlamasında iki öğretmenin sarılmalarını cezalandırması Meclis’e taşındı. CHP’li Emre, “Birbirlerini sarılarak tebrik etmelerinin suç teşkil eden unsuru nedir?” diye sordu.

HABER MERKEZİ – Van’ın Çatak ilçesinde bir lisede doğum günü kutlaması sırasında iki öğretmenin birbirlerine sarılarak tebrik etmesine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ceza verilmesi CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre tarafından Meclis gündemine getirildi. Konuya ilişkin Meclis’e soru önergesi veren Emre, önergeyi Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlamasını istedi.

Önergede, kadın öğretmene maaş kesme ve ilçe dışında bir okulda görevlendirme, erkek öğretmene de ilçe dışında başka bir okula atandığı hatırlatıldı. Emre, önergede öğretmenler hakkında yürütülen soruşturmaya Çatak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiğini hatırlattı. Önergede şu soruların yanıtlanması istendi:

• Bakanlığınız müfettişlerince; iki öğretmenin doğum günü kutlamasıyla ilgili olarak verilen bu cezaları nasıl değerlendiriyorsunuz?
• İki öğretmenin doğum günü kutlaması esnasında birbirlerini sarılarak tebrik etmelerinin suç teşkil eden unsuru nedir?
• İki öğretmenin, verilen “cezalara” karşı yaptıkları itirazlarla ilgili iş ve işlemler hangi aşamadadır?
• Bakanlığınız, öğretmenlerin doğum günü kutlaması nedeniyle konuyu “uygunsuz” davranış diye disiplin işlemi yapan-yaptıran ve buna ilişkin bu öğretmenlere cezai işlemde bulunan yetkililer hakkında herhangi bir işlem yapılmış ya da yapılacak mıdır?
• İki öğretmene verilen “doğum günü kutlama cezasının” düzeltilmesi ve öğretmenlerin örselenen manevi şahsiyetlerinin tamiri için ne gibi iş ve işlemler yapılmaktadır ya da yapılacaktır?