OHAL Komisyon Başkanı: Yargı kararları bizi bağlamaz

KHK’lerle işlerinden edilen çok sayıda devlet memuru ve akademisyen için yıllardır karar vermeyen OHAL Komisyonu Başkanı ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer görüştü.

8 Ekim 2020 tarihinde OHAL Komisyonu Başkanı ile bir görüşme gerçekleştirdiğini ve o günden bu yana 16 binin üzerinde dosyanın sonuçlandırılmaması üzerine açıklama yapma ihtiyacı hissettiğini belirten Biçer, ‘OHAL Komisyonunun yargının üzerinde yetkilere sahip olduğunu’ belirtti.

Gülizar Biçer yaptığı açıklamada ‘Barış Bildirisine imza atan akademisyenlerin durumu ve KESK’e bağlı sendikalara üye olup haklarında hiçbir yargı işlemi yapılmayan memurların ve haklarında beraat ve takipsizlik olan kişilerin durumları görüşüldü.’ dedi.

Gülizar Biçer

“Haklarında hiçbir delil olmayanların durumunu ‘atıldığı Kuruma danışarak belirliyoruz”

Öte yandan, ‘AYM kararlarının ve diğer mahkemelerin verdiği kararların bizi etkilemediği’ belirtilirken, Mahkemelerden daha geniş araştırma ve soruşturma yetkileri olduğunu sözlerine ekleyen OHAL Komisyon Başkanı ‘Haklarında hiçbir delil olmayan başvurucularla ilgili olarak kuruma danışıldığı ve ona göre iade kararı verildiğini’ belirtti.

yeni1mecra