OHAL Komisyonu 99 bin 140 başvuruyu reddetti

Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu, KHK ile bugüne kadar meslekten ihraç edilen ve kapatılan bazı kurum ve kuruluşlara ilişkin 126 bin 630 başvurudan 99 bin 140’ını reddetti.

Fotoğraf: AA

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu, başvurulara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamaya göre; Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile meslekten ihraç edilenler, bursu kesilen öğrenciler, rütbeleri alınan emekli güvenlik personeli, kapatılan kurum ile kuruluşlara ilişkin başvurulara bakmak üzere kurulan komisyona, 126 bin 630 müracaat gerçekleştirildi.

Bugüne kadar 112 bin 310 başvuru karara bağlandı

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu, tamamlanan ve incelemeleri sona eren başvurulara yönelik 22 Aralık 2017’den itibaren karar vermeye başladı. Komisyon, bugüne kadar 112 bin 310 başvuruyu karara bağladı.

Başvuruların 99 bin 140’ı reddedildi

Başvuruların 99 bin 140’ını reddeden ve 13 bin 170’ini ise kabul eden Komisyonda, 14 bin 320 müracaatın incelemesi sürüyor. Böylece Komisyon, karar vermeye başladığı tarihten itibaren geçen 3 yıllık sürede başvuruların yüzde 89’unu sonuçlandırmış oldu.

Atama işlemleri en son görev yapılan kurumlarca yapılıyor

Kararlar, tebliğ edilmek üzere başvurucuların en son görev yaptığı kurumlara gönderiliyor. Başvurusu kabul edilenlerin atama işlemleri, en son görev yapılan kurumlarca yapılıyor. Ayrıca bu kişiler, geçmişe dönük mali ve sosyal haklarını da geri alabiliyor.

Ret kararına karşı iptal davası açılabiliyor

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonunun ret kararlarına karşı, kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Hakimler ve Savcılar Kurulunca (HSK) belirlenen idare mahkemelerine iptal davası açılabiliyor.

Başvurucular, “ohalkomisyonu.tccb.gov.tr” internet adresindeki “OHAL Komisyonu Başvuru Takip Sistemi” üzerinden müracaatlarının kabul ya da reddedildiğine yönelik bilgilere ulaşabiliyor.

Meslekten ihraç edilen eşlerden biri hakkında ret kararı verilip diğer eşin de mesleğe iade edildiği başvuru sayısı ise bin 120 oldu. Komisyon, Cumhurbaşkanı kararıyla devam eden görev süresi içerisinde incelemesi süren dosyaları karara bağlamayı hedefliyor.

Kaynak: AA