OHAL Komisyonu ‘olmayan bir belge’yi gerekçe gösterip Altan’ın göreve iadesini reddetmiş

Mehmet Altan’ın OHAL Komisyonu kararına karşı açtığı idari dava, Komisyon’un var olmayan bir belgeye dayanarak göreve iadesini reddettiğini açığa çıkardı.

Prof. Dr. Mehmet Altan’ın göreve iade için açtığı davada OHAL Komisyonu’nun olmayan bir belgeye dayanarak karar verdiği açığa çıktı.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra gözaltına alınarak tutuklanan Prof. Dr. Mehmet Altan, Anayasa Mahkemesi’nin iki kez üst üste verdiği “hak ihlali” kararından sonra serbest bırakılmış, daha sonra da Yargıtay da beraatini onaylamıştı.

Altan, serbest kalınca İstanbul Üniversitesi’ndeki öğretim üyeliği görevine dönmek için OHAL Komisyonu’na başvurdu. OHAL Komisyonu Altan’ın talebini iki gerekçeyle reddetti: 1) Hakkında mahkumiyet kararı var; 2) Hakkında İstanbul Üniversitesi tarafından hazırlanmış idari soruşturma raporu var.

Dayanaksız gerekçelerle göreve iadenin reddine

Oysa 1. gerekçe dayanaksızdı; çünkü hakkındaki mahkumiyet kararı üst mahkemece bozulmuştu ve yargılama devam ediyordu.

2. gerekçenin ise tümden “uydurma” olduğu sonradan açığa çıktı.

Ahmet Altan, OHAL Komisyonu’nun göreve iade talebini reddetme kararına karşı Ankara 21. İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkeme, İstanbul Üniversitesi’nden söz konusu idari soruşturmanın raporunu göndermesini istedi.

Meğerse hiç idari soruşturma açılmamış

İstanbul Üniversitesi’nin İdare Mahkemesi’ne verdiği yanıt son derece çarpıcıydı. Üniversite’nin Altan hakkında açılmış bir soruşturması bulunmuyordu. İstanbul Üniversitesi KHK ile ihraç edilirken Mehmet Altan hakkında hiçbir idari soruşturma söz konusu olmadığını 26.10.2020 tarih 184258 sayılı yazısı ile mahkemeye bildirdi.

Konu hakkında T24 için bir haber analiz yazan Göksel Tahincioğlu, şu soruları soruyor:

  • Altan hakkındaki ihraç kararı nasıl verildi?
  • OHAL Komisyonu, Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararına rağmen, hakkında herhangi bir rapor ve kurum görüşü de olmadan göreve dönme talebini neden reddetti?
  • Ortada bir rapor yokken komisyon, nasıl raporu kararına gerekçe gösterdi? Aynı komisyon, hakkında mahkumiyet kararı olmadan, mahkumiyeti bulunduğuna yönelik bilgiyi kararına nasıl esas aldı?
  • İhraç kararları, kim tarafından, nerede alındı?
  • Komisyon, kararında neden gerçeği yansıtmayan bu bilgiyi gerekçe gösterdi?
  • İdare mahkemeleri, bu tabloda, OHAL Komisyonu kararlarının iptali konusunda bağımsız karar verebilecek mi?

Yeni1Mecra