Oktay: Denetimsiz ve korunaksız sosyalleşme bulaşı artırdı

Dr. Selami Oktay, Giresun’da yatarak ve yoğun bakımda tedavi gören Covid-19 hastalarının durumunda anlamlı bir değişiklik olmadığını söyledi.

Dr. Selami Oktay

‘Yasaklarda kırsala kaçış bulaşı artırıyor’

Giresun Tabipler Odası Başkanı Dr. Selami Oktay, Giresun’da bulaş artışının öncelikli nedenlerinin toplumsal yaşam özellikleriyle ilgili olduğunu belirterek “Yani işi gereği merkezde oturan Giresunlular kırsal yaşamlarından asla kopmadılar. Haftasonu şehir kısıtlamalarından kaçıp kırsalda denetimsiz ve korunaksız sosyalleşmeye devam ettiler” dedi. Oktay, halkın düğün, cenaze gibi etkinliklerde, dostluk ve akrabalık ilişkilerini kalabalık ve yakın temaslı yaşadıklarına dikkat çekti.

‘Ilde misafir hasta sayısında normalden fazla artış var’

Selami Oktay, aile hekimlerinden aldıkları bilgiye göre farklı illerde yaşayan bazı Giresunluların fındık hasadı ya da ziyaret için şehre gittikten sonra yaşadıkları ile geri dönmedikleri bilgisini paylaşarak şunları söyledi:

“Nüfusumuzun güncel nüfustan çok daha fazla olduğunu aile hekimlerine çok sayıda dış kayıtlı misafir hasta kayıtlarından anlıyoruz.”

‘Parti kongreleri bulaşın artışında etkili’

Ayrıca Oktay, kapalı alanda çok sayıda insanın bir araya gelmesiyle yapılan siyasi parti kongrelerinin de bulaş artışının bir diğer nedeni olduğunu varsaydıklarını söyledi. İlde vaka artışlarının mutasyona bağlı olduğunu gösteren bir veri olmadığına dikkat çeken Oktay, “İlimizde az da olsa varyant virüs tanısı konulan hasta olsa da bunun istatistiksel bir anlamı olmadığını görmekteyiz” dedi.

‘Bazı caddeler HES koduyla dolaşıma açıldı’

Selami Oktay, Giresun’da ciddi bir bulaş artışı yaşanmasından sonra ilde alınan önlemleri şöyle sıraladı:

“İl Pandemi Kurulu’nun kurallarına uygun olarak köy ve yayla çıkışları yasaklandı. Yoğunluk gösteren caddeler HES koduyla dolaşıma açıldı. Düğün, nişan, cenaze gibi sosyal faaliyetlerdeki denetimler kurallara bağlandı. Belediyenin yaptığı cenaze ilanları yasaklandı.”

‘Hastaların durumunda anlamlı bir değişiklik yok’

Son olarak Giresun’daki merkez ve ilçe hastanelerindeki durumu paylaşan Oktay, “Yatarak tedavi gören ve yoğun bakım hastalarında anlamlı bir değişiklik yok” dedi.