Öldüğü iddia edilen Kim Jong-un 20 gün sonra bir açılışa katıldı

Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un Fotoğraf: @ReaIKimJongUn

Öldüğü iddia edilen Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un’un, ülkenin başkenti Pyongyang’da gübre fabrikasının açılışına katıldı.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA’da yer alan habere göre, son haftalarda sağlığının yerinde olmadığı ve öldüğü yönünde söylentiler ortaya çıkan Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un’un gübre fabrikasının açılışını yaparken fotoğrafları yayımlandı.

Başkent Pyongyang’daki gübre fabrikasının açılışına katılarak kurdele kestiği görülen Kuzey Kore liderine küçük kız kardeşi Kim Yo-jong ve Kuzey Koreli üst düzey yöneticilerin eşlik ettiği fotoğraflarda yer aldı.

Kim hakkındaki söylentiler                           

Kim Jong-un hakkında son haftalarda sağlığının yerinde olmadığı veya öldüğü yönünde söylentiler ortaya atılmıştı.

Kim Jong-un durumu hakkında tavsiyede bulunmak üzere bir grup Çinli doktorun bu ülkeye gittiği ileri sürülmüş, 12 Nisan’da kardiyovasküler bir operasyon geçirdiği ve iyileşme sürecinde olduğu yönünde haberler çıkmıştı.

Trump ‘Bir fikrim var söyleyemem’ demişti

ABD Başkanı Donald Trump da Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında iddialara ilişkin, “Bu konuda bir fikrim var ama size şu an söyleyemem. Onun iyi olmasını diliyorum. Çok da uzak olmayan bir gelecekte, Kim’den bir haber alabiliriz.” ifadelerini kullanmıştı.

AA – MELBOURNE