Öldürülen kadınların fotoğraflarını asan 2 kadına 24 bin TL ceza!

Kadın cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla, erkekler tarafından öldürülen 4 kadının fotoğraflarının olduğu afişleri asan 2 kadına 24 bin TL para cezası kesildi. 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na bağlı Adana Kadın Meclisi üyesi 2 kadın, bir günde öldürülen 4 kadının fotoğraflarının olduğu afişleri 31 Aralık 2020’de bazı durak ve Atatürk Parkı’na astı.

MA Muhabiri Hamdullah Kesen’in haberine göre; Adana İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Güvenlik Şube Müdürlüğü iki kadına astıkları afişler için 12’şer bin 132’şer lira idari para cezası uyguladı. Güvenlik Şube Müdürlüğü cezaya ilişkin “meydanlara veya parklara, cadde veya sokak kenarlarındaki kamuya ait duvar veya alanlara, rızası olmaksızın özel kişilere ait alanlara bez, kâğıt ve benzeri afiş ve ilân asmak” gerekçesini gösterdi.

Karara itiraz edildi

Cezaya tepki gösteren Adana Kadın Meclisi, kadın cinayetlerine dikkat çektikleri için haklarında idari para cezası uygulandığına işaret etti. Karara ilişkin Adana Sulh Ceza Hakimliği’ne itiraz eden Meclis üyeleri, şu ifadeleri kullandı:

“Kamu kurumları kadınların fotoğraflarının asılmasından değil, öldürülmesinden rahatsız olsun. Kadın cinayetlerini durdurma mücadelesi kabahat değil onurdur. Afişteki 4 kadın 6284 ve İstanbul Sözleşmesi etkin bir şekilde uygulansaydı yaşayacaktı. 2020 yılında 300 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Kadınları değil, katilleri durdurun.”