Öldürülen Rozerin Çukur’un babasına hapis cezası

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında kızı Rozerin Çukur’un öldürülmesine ilişkin yaptığı konuşma nedeniyle Mustafa Çukur’a 1 yıl 6 ay hapis cezası verildi. 

Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) 26 Mart 2016’daki canlı yayınında yapılan konuşmalar gerekçesiyle, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan eski Özgür Gün TV Sorumlu Müdürü Barış Barıştıran, DTK Eşbaşkanlık Divan Üyesi Hilmi Aydoğdu ve Mustafa Çukur’un “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılanmasına devam edildi.

Söz konusu kongrenin canlı yayınında Mustafa Çukur’un “Kızımı keskin nişancılar vurdu” ve “Böyle giderse Türkiye Suriye gibi olur” sözlerinin “örgüt propagandası” içerdiği suçlamasıyla açılan davanın karar duruşması Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmaya sanıklar katılmazken, avukatlar Resul Tamur, Abdülkadir Güleç ve Abdullah Zeytun duruşmada hazır bulundu.

Savcı mütalaasını yineledi

Savcı, Çukur ve Barıştıran’ın hapis ile cezalandırılması, Aydoğdu’nun ise beraatına yönelik bir önceki celsede verdiği mütalaayı tekrarladı.

‘Çukur kızının cenazesine 5 ay boyunca ulaşamadı’

Çukur’un sarf ettiği sözlerinin kızının cenazesine 5 ay boyunca ulaşamaması sonucu sarf ettiğini ve sözlerinin bu bağlamda değerlendirilmesi gerektiğini dile getiren avukat Zeytun, sözlerin bir eleştiri olduğunu belirtti. Çukur’un sözlerinin düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Zeytun, beraat talebinde bulundu.

‘Canlı yayın sırasında konuşma yapıldı’

Gazeteci Barıştıran’ın avukatı Resul Tamur da, konuşmanın canlı yayın sırasında meydana geldiğini, DTK kongresi sırasında kameranın kurulduğunu ve konuşmacıların sırayla kürsüye çıkıp konuşma yaptığını anlattı.

Bu davanın 2 yıldır sürdüğüne işaret eden Tamur, “Yapılan konuşmalarda propaganda yapılıp yapılmadığına karar veremiyoruz. O canlı yayın sırasında, o anda konuşmanın propaganda içerip içermediğine karar verilmesi ve yayının kesilmesi yönünde karar alınması o kısa sürede mümkün değildir. Yayının kesilmesi, aynı zamanda basını otosansürle karşı karşıya bırakır.” dedi.

Tamur, müvekkiline isnat edilen suçun yasal unsurlarının oluşmadığını belirterek, beraat talebinde bulundu.

Avukat Abdulkadir Güleç de, müvekkiline isnat edilen konuşmalarının müvekkili tarafından yapılmadığının bilirkişi raporuyla kesinleştiğini ifade ederek, beraat istedi.

Çukur’a hapis cezası

Mahkeme verdiği aranın ardından Barıştıran ve Aydoğdu’nun beraatına, Çukur’a ise “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla 1 yıl 6 ay 22 hapis cezası vererek, cezayı erteledi.

MA – DİYARBAKIR