Oluç: Yeni anayasa konusunda AKP’nin sicili bozuk

HDP Grup Başkanvekili Oluç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘yeni anayasa’ açıklamasına ilişkin “Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemini değil demokrasiyi güçlendirecek bir anayasa ihtiyaç vardır” dedi.

Oluç, sivil ve demokratik anayasanın Türkiye’de yaşayan herkesin acil bir ihtiyacı olduğunu belirterek, “Ama maalesef AKP’nin bu konudaki sicili bozuktur.” dedi.

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısıyla gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon verilerinin isteğe göre hazırlanmış olduğunu belirten Oluç, rakamların hormonlu olduğunu söyledi.

‘Ayarlanmış rakamlar bile enflasyondaki tırmanışı gösteriyor’

İsteğe göre ayarlanmış bu rakamların bile enflasyondaki tırmanışın sürdüğünü gösterdiğine vurgu yapan Oluç, “Baktığımızda ev eşyalarında yüzde 24, ulaştırmada yüzde 21, gıdada yüzde 18’den fazla enflasyon artışı var. TÜİK’in rakamları gerçek rakamları yansıtmıyor. Geniş tanımlı işsizliğin 10 milyon civarında olduğu bir ülkede yaşıyoruz ve enflasyon artmaya devam ediyor.” dedi.

‘Bu kadar ciddi bir sıkıntı başka dönem olmadı yakın tarihimizde’

Gelirsiz insanların arttığı ama aynı zamanda hayat pahalılığının da arttığı bir ülkede yaşamaya devam ettiklerini söyleyen Oluç, “Türk-İş, Ocak ayı açlık ve yoksulluk sınırlarını açıkladı. 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı Ocak ayı için gıda harcaması tutarı 2 bin 652 TL olarak tespit edildi. Yoksulluk sınırı ise 8 bin 638 lira olarak tespit edildi. Yani Türkiye’nin yakın tarihinde bu kadar ciddi olarak dar gelirlilerin, ücretlilerin, emeklilerin, işçilerin yoksulların, köylülerin, çiftçilerin bu kadar ciddi bir sıkıntı çektiği borçlanma ile karşı karşıya kaldığı başka bir dönem olmadı yakın tarihimize baktığımızda.”

‘Ismarlama enflasyon rakamlarınız tutmuyor’

Yapılan zamların önümüzdeki günlerde artacağını dile getiren Oluç, şöyle devam etti:

“Eskiden yağ kuyrukları vardı, artık kuyruk bile olmuyor. Çünkü cepte para olmayınca, kuyruğa girmenin de anlamı yok. Bugün Türkiye’de kuyruğa giremeyen yoksullar, çöplerden ekmek toplamak; pazarlarda, yerlerde kalanları toplamak zorunda kalıyorlar. Çok vahim bir tabloyla karşı karşıyayız ve bu tablonun sorumlusu Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, AKP ve MHP iktidarıdır.”

Oluç, iktidara, “Ismarlama enflasyon rakamlarınız tutmuyor. Siz günah keçisi arıyorsunuz. İktidarın yanlış ekonomi politikasıyla işçinin, emeklinin, dar gelirlinin, işçinin, kadının işçinin, esnafın sorunlarını çözme imkanı yok. Tehditle, denetimle bu iş olmaz.” diye belirtti.

‘İktidar öğrencilerin protestolarını illegalize etmek istiyor’

Boğaziçi Üniversitesi’ne AKP’li Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına karşı başlayan protestolara değinen Oluç, şunları kaydetti:

 “Ne istiyor öğrenciler, ‘rektör atanmasın’ diyorlar. Rektörü, üniversitelilerin seçmesinin paydaşların seçmesi önünde ne engel var, hiçbir engel yok. ‘Paydaşları seçsin’ dedikleri için, demokratik protesto haklarını kullandıkları için bu şekilde karşılık buluyor, yani Boğaziçili öğrenciler ve onları destekleyenler inanılmaz bir polis saldırısıyla, öfkesi ile nefreti ile karşı karşıyalar. Cop, gaz, gözaltı hepsi yaşanıyor.”

Öğrencilerin gösterdiği meşru demokratik bir direniş, protesto olduğunu söyleyen Oluç, “İçişleri Bakanlığı ve iktidar bunu illegalize etmek istiyor. Ama bunu illegalize edemezsiniz, çok masum bir şekilde üniversitelerdeki öğrenciler ve akademisyenler ‘atanmış rektör kayyım, rektör istemiyoruz’ diyorlar. Bundan daha meşru doğal ve demokratik bir protesto olabilir mi?” diye sordu.

‘Bulu istifa etmeli’

Bulu’nun istifa etmesi gerektiğini vurgulayan Oluç, “Boğaziçi’ni işlemez hale getiren kişi o koltukta oturma ısrarını sürdüren intihalci kayyım rektördür. Bu açık bir şekilde ortadadır, demokratik bir seçim lazımdır. Üniversite paydaşları kendilerini yönetecek rektörü seçebilirler. Bunun karşısında bir şey yoktur.” dedi. Ancak İçişleri Bakanının dün “Rektör seçimlerinin demokratik olması mı gerekiyor?” dediğine işaret eden Oluç, şöyle devam etti:

“Soruya bakın. Böyle bir cümle kurduğunuzda arkasından gelen şunlar olur; yerel seçimlerin demokratik olması mı gerekiyor, Anayasanın demokratik olması mı gerekiyor, genel seçimlerin demokratik olması mı gerekiyor, atanmışlar yeterlidir seçilmiş mi gerekiyor. Her şeyi kayyım atayarak bu ülkeyi yönettikleri için bunu cümleyi sarf ediliyorlar. Reform tartışmalarının yapıldığı, yeni sivil demokratik anayasa lazımdır tartışmalarının yapıldığı bir dönemde bu cümle bütün sihri ortadan kaldırıyor, bu uygulamalar bütün sihri ortadan kaldırıyor.”

‘Gençlerden elinizi çekin’

Bugün MYK ve Gençlik Meclis üyeleri Sevim Akdağ’ın tutuklandığını hatırlatan Oluç, “Gençler kaçırmayla karşı karşıya; şantajla, tehditle karşı karşıyalar. Gençlerden elinizi çekin. Bu ülke gençlerine hoyratça davranılan dönemler yaşadı ve bu dönemler toplumu felaketten felakete sürükledi.” dedi.

‘2 kadın arkadaşımız polis olarak tanıtan kişilerce kaçırıldı’

Oluç, Ankara’da 2 Şubat günü 15.00’te Bahçelievler metrodan indikleri sırada 2 arkadaşlarının polis kimliği gösterenler tarafından zorla bir siyah Transportera bindirilerek kaçırıldığını anlattı. Oluç, kaçırılma olayına ilişkin şunları aktardı:

“Kaçırılırken bağırdılar, ama kendisini polis olarak tanıtan kişiler ‘bunlar terörist, biz polisiz gözaltı kararları var’ dediler. Bu kaçırdıkları kişileri gözaltında tuttukları, alıkoydukları müddetçe kriminalize ettiler, ajanlaştırma tehditlerinde bulundular? ‘Neden Ankara’ya geldiniz, gidin’ tehditlerinde bulundular. Bu arkadaşlarımız toplu taşımanın olmadığı yerlerde bırakıldılar, cinsiyetçi küfürlere maruz kaldılar. İki genç kadın arkadaşımıza yapıldı bunlar. Kaçıranlar, arkadaşlarımıza ‘biz kimiz biliyorsunuz’ dediler. Gökhan Güneş demişti ya ‘görünmeyenler’ diye. İşte ‘biz görünmeyenleriz’ dediler.”

İçişleri Bakanına ‘görünmeyenler’ sorusu

İçişleri Bakanına “Görünmeyenler kimdir, görünmeyenler denilen çeteler sizin denetiminiz altında mıdır, istihbaratınızın denetimi altında mıdır? Bunlar kimdir, emirleri kimden alıyorlar, kime bağlı olarak çalışıyorlar, hangi odaklar halinde örgütlendiler?” diye soran Oluç, “Bize 90’lı yılların faili meçhullerini hatırlatıyorsunuz.” dedi.

 ‘Açlık grevine giren hükümlülerin talepleri hukukun uygulanmasıdır’

Cezaevlerinde başlayan açlık grevlerinin 69’uncu gündür sürdüğünü hatırlatan Oluç, şunları kaydetti: “Açlık grevine giren hükümlü ve tutukluların talepleri hukukun uygulanmasıdır. Tek talepleri budur. Birincisi kendilerine yönelik kötü muamele işkence ve hukuksuzlukların sona erdirilmesidir. İkincisi hukukun herkes için geçerli olmasıdır; yani İmralı’da Abdullah Öcalan ve diğer hükümlülerin bu hukuktan faydalanması ve mutlak tecridin sona erdirilmesiyle ilgilidir.”

Adalet Bakanına çağrı

Adalet Bakanına çağrı yapan Oluç, “Bu hukuksuzlukları sona erdirin. Bakın, İmralı’da defalarca başvuru yapıldı ama bu başvurulara cevap verilmedi. Geçtiğimiz günlerde CPT heyeti Türkiye’ye geldi. İzledi, cezaevlerine baktı, görüş ve önerilerini hükümete iletti. Hukukun uygulanması doğrultusundaki talepleri daha önceki raporlarında da yer aldı. Bu çağrılara gözünüzü ve kulağınızı kapatmayın, Adalet Bakanına ve iktidara sesleniyoruz.” şeklinde konuştu.

‘AKP’nin bu konudaki sicili bozuktur’

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirdiği “yeni anayasa” açıklamasıyla ilgili tartışmalara değinen Oluç, şunları ifade etti:

“Biz 12 Eylül 1980 Anayasasının değişmesi gerektiğini çok uzun yıllardır söyleyen ve bunun için mücadele eden bir muhalefet partilerinden birisiyiz. 12 Eylül Anayasası özürlüdür, despotiktir, bir darbe ruhunu taşıyan anayasadır. Bu anayasanın toptan kaldırılması gerektiğini iktidara gelen ve iktidarda olmayan çeşitli muhalefet partileri çeşitli belgelerinde tartışmalarında defalarca ifade etmişlerdir. Ama ne gariptir ki bir türlü sonuç elde edilememiştir.”

‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemini değil demokrasiyi güçlendirecek bir anayasa ihtiyaç vardır’

Bir sivil ve demokratik anayasanın Türkiye’de yaşayan herkesin acil bir ihtiyacı olduğunu kaydeden Oluç, “Ama maalesef AKP’nin bu konudaki sicili bozuktur.” dedi.

Bu konuda iktidarın güven vermediğini belirten Oluç, şunları kaydetti:

“İktidar eğer bu tartışmayı bir oyalama, bir nefes alma iktidarını sürdürme anlayışı içinde gündeme getiriyorsa, bu doğru bir tutum değildir. Çünkü yeni bir anayasa, yeni bir toplumsal sözleşme sadece Cumhur İttifakı ile yapılamaz, bütün siyasi partilerin STK’ların, yurttaşların bu tartışmaya katılması görüşlerini söylemesini ve anayasa konusundaki iradelerini belli etmesi ile yapılabilir. Dolayısıyla böyle bir tartışmaya ihtiyaç var elbette. Ama bu şekilde değil. Sistemi değil, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini değil, toplumu ve demokrasiyi güçlendirecek bir anayasaya ihtiyaç vardır.”

‘Önce yol temizliğine ihtiyaç vardır’

Çok eleştirdikleri yürürlükteki anayasanın bile iktidar tarafından uygulanmadığını söyleyen Oluç, “Bakın Anayasasının 90’ncı maddesine. Anayasa 90’a göre AİHM kararları bağlayıcıdır, AİHM’in Demirtaş kararı hala uygulanmamıştır. İktidarın kullandığı dil ve söylem uygulamaları HDP’yi tasfiye etme çalışmaları uzlaşmacı, kapsayıcı ve katılımcı bir anayasa yapım sürecine işaret etmemektedir. Önce bunların değişmesi gerekmektedir. Önce bir yol temizliğine ihtiyaç vardır, önce zihniyet değişikliğine, söylem ve dil değişikliğine ihtiyaç vardır uygulamaların değişmesine ihtiyaç vardır.”

‘Anayasa’nın yapılacağı yer Meclistir’

Oluç, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhur İttifakının sandalye sayısının “yeni anayasa” için yetmediği ve Erdoğan’ın hangi muhalefet partileriyle ortaklaşacağı sorusuna Oluç, şu yanıtı verdi:

“Nasıl olacağını birlikte göreceğiz. Eğer sivil demokratik bir anayasadan bahsediliyorsa bunun yapılacağı yer Meclis’tir. İçinde bütün muhalefet partilerinin ve iktidarın da yer aldığı bir komisyon çalışması şeklinde ancak bir anayasa teklifi tartışılabilir. Bu Anayasanın yazılacağı yer, tartışılacağı temel odak, STK’ları ve meclis dışı örgütlenmeleri de dahil ederek yapacak yer meclistir. Eğer cumhur ittifakı iktidarını mutlaklaştırmak için bir anayasa tartışmasını yapacaksa bunun doğru bir yanı yoktur. Muhalefeti etkisizleştirmek ve dikensiz bir gül bahçesi yaratmak için anayasa tartışması yapacaksa bunun karşısındaki tutumumuz çok açıktır.”

Oluç, bütün muhalefet partilerinin de iktidar partilerinin de anayasayı birlikte tartışmaları ve toplumu da bu tartışmaya dahil etmeleri gerektiğini belirtti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “15 Temmuz’u FETÖ yapmadı” yönündeki açıklamasıyla ilgili de, şöyle konuştu:

“Böyle bir cümleyi Meclis Genel Kurulu’nda muhalefet partilerinden bir milletvekili kursa, şimdi o milletvekili siyasi linçe tabi tutuluyordu. İçişleri Bakanı AİHM kararlarını tanımıyor ki, bunları takmıyorum diyor ki, bu kadar kafa karışıklığı içinde 15 Temmuz’u FETÖ yapmadı demesi de beklenir. Biraz onun geçmişine de bakmak lazım tabi.”

MA – ANKARA