Oluç’tan Canikli’ye: 128 milyar dolar patates ve soğan dağıttığınız halkın evinde mi?

HDP Grup Başkanvekili Oluç, iktidarın salgına karşı önlemleri arasında sosyal güvenceye dair hiç bir şey olmadığını belirterek, “İşçiye, emekçiye, çiftçiye ve esnafa dönük hiçbir şey yok” dedi.

Oluç, AKP’den eski bakan ve yönetici Canikli’nin “128 milyar dolar halkın evinde” demesine tepki göstererek, “Hangi halkın evinde? Patates ve soğan dağıttığınız halkın evinde mi? Öyle bir şey yok. Yalanın bu kadarı görülmedi.” şeklinde konuştu.

Oluç, kendilerinin de “128 milyar dolar nerede?” diye soruklarını, bu meselesinin peşini kesinlikle bırakmayacaklarını söyledi.

HDP Grup Başkan Vekili Saruhan Oluç

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Ezidi halkının baharın başlangıcı olarak kabul ettiği Çarşema Sor bayramı olduğunu hatırlatan Oluç, Ezidi halkının bayramını kutladı.

‘Türkiye’de bulunan virüs saat 19.00’dan sonra bulaşıyor!’

Türkiye’de yeni bir mutant virüs bulunduğunu belirten Oluç, şunları ifade etti: “Pandemi önlemleri bunu gösteriyor. Bu mutant virüs saat 19.00’dan sonra bulaşmaya başlıyor. Saat 19.00’a kadar herhangi bir tehlike yok, ama önlemler onu gösteriyor ki, saat 19.00’dan sonra bu mutant virüs bulaşmaya başlıyor. Günlük vaka sayılarının 60 bini geçtiği, ölüm sayısının 300 sınırında olduğu bir dönemde bu alınan önlemleri bir tek ifade anlamlandırabilir: Allah’a emanet olun önlemleri.” 

‘Virüs ile alay edemezsiniz’

Halk ile alay edildiğini belirten Oluç, “Ama virüs ile alay edemezsiniz. Bu iktidar toplumun sağlığı ile zerre kadar ilgili değil, önlemler bunu gösteriyor. Pandemi döneminde hep tartıştık, hep söyledik. Doğru dürüst hiçbir sosyal güvence sağlanmadan, halka ekonomik ve sosyal anlamda destek sunmadan önlemler alınıyor.” dedi.

‘Destek diye açıklananlar çok komik rakamlar’

Destek diye açıklananların çok komik rakamlar olduğunu söyleyen Oluç, “Esnaf borç altında, kira ödeyemiyor, siftah yapamıyor; işçi, emekçi, kadın, çiftçi, işsiz çok ciddi sorunlarla karşı karşıya. Günde 10 milyon TL saraya harcayan iktidarın halka sosyal güvencesi olarak sunduğu neredeyse sıfır.” şeklinde konuştu. 

‘İşsizlere bayat ekmeği gönderen iktidarla karşı karşıyayız’

İktidarın açıkladığı önlemler ve açıklamadığı desteklerle iflas ettiğini belirten Oluç, “İşsizlere bayat ekmeği, patates ve soğan yardımını, esnafa icra dosyalarını gönderen bir iktidar ile karşı karşıyayız. Vatandaşa hayal pazarlıyor; kendisine ve yandaşlarına her türlü desteği sağlayarak iktidarını sürdürüyor. Temel vatandaşlık haklarını ayaklar altına alıyor ve en temel görevlerini manipülasyon ve hamaset ile örtbas etmeye çalışıyor.”  

‘İşsizlik Fonu talan ediliyor’

Geniş tanımlı işsizliğin, gerçek işsizliğin yüzde 29 olduğunu belirten Oluç, “İşsiz sayısı 10 milyonu aştı. Ekonomi iyiye gidiyor diyor iktidar, her 3 kişiden birinin işsiz olduğu bir ekonomi nasıl iyiye gidiyor olabilir?” dedi. 

Kadınlarda geniş tanımlı işsizlik yüzde 36’ya ulaştığına vurgu yapan Oluç, “Gençlerde de ha keza durum bu. Geniş tanımlı işsiz sayısı son bir yılda 3 milyon artmış pandemi döneminde. Böyle bir durumla karşı karşıyayız ve pandemi önlemleri nereden finanse ediliyor? İşsizlik Fonu’ndan. İşsizlik Fonu, işsizler ve emekçiler için kullanılmıyor. Pandemi önlemlerini finanse etmek için talan ediliyor.” diye kaydetti.

Açıklanan pandemi önlemlerinde sosyal güvenceye dair hiç bir şey olmadığına dikkati çeken Oluç, “İşçiye, emekçiye, çiftçiye ve esnafa dönük hiçbir şey yok.” dedi.

‘Biz de soruyoruz 128 milyar dolar nerede?’

Böylesi bir dönemde 128 milyar dolar meselesinin konuşulduğunu belirten Oluç, “ ‘128 milyar dolar nerede?’ yazan afişleri pankartları indiriyorlar. Neden? Neden bunu sormak Cumhurbaşkanı’na hakaret oluyor? Biz de soruyoruz. 128 milyar dolar nerede?” dedi.

AKP’den eski bakan ve yönetici Nurettin Canikli’nin “128 milyar dolar halkın evinde” dediğini belirten Oluç, şöyle devam etti:

“Hangi halkın evinde? Patates ve soğan dağıttığınız halkın evinde mi? Öyle bir şey yok. Yalanın bu kadarı görülmedi. Canikli, uzun uzun twitler atarak açıklama yapmış. Gerek yoktu öyle hiç bir şey açıklamamak için atılmış twitlere. Daha kolayı var. Milyarlık saatleri rüşvet olarak alıp, peçeteye yazarak bunu resmi belge, fatura olarak kabul eden bakanlar gördü bu ülke. Canikli de bir not yazıp, 128 milyar dolar sağlamda deseydi, daha iyi yapmış olurdu. 128 milyar dolar meselesinin peşini kesinlikle bırakmayacağız. Çünkü bu kul hakkıdır, yetimin hakkıdır, halkın hakkıdır.” 

‘Berat Albayrak dönemi soruşturulmalıdır’

Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanı olduğu döneme ilişkin döviz satışları hakkında çok ciddi bir soruşturma yapılmak zorunda olduğunu ifade eden Oluç, “Bu 128 milyar dolar meselesi ele alınmalıdır. Devletin bütün kurumlarına, denetleme kurumları dahil çağrıda bulunuyoruz. Bu 128 milyar dolar soruşturulmalıdır.” dedi. 

‘Canikli attığı twitlerle bunu örtbas edemez’

128 milyar doların satıldığı dönemde kur ortalamasının 6.5-6,85 arasında değiştiğine işaret eden Oluç, “Bugün 8.15, arada böyle bir fark var. Bunun yarattığı kamu zararı 200 milyar TL’nin üzerindedir. Hiç bir dönemde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası rezervleri böyle sıfırlanmadı. Yönetmelik dışı satış bu düzeye ulaşmadı. Bunun hesabı mutlaka verilmelidir. Canikli attığı twitlerle durumu örtbas edemez, önemsizmiş gibi gösteremez. ‘Her şey durduğu yerde duruyor’ sözünü kimseye inandıramaz.” diye kaydetti.

Naci Ağbal’ın 128 milyar dolar nerede diye araştırdığı için görevden alındığına yönelik haberlerin bugüne kadar tekzip edilmediğini söyleyen Oluç, “Canikli çıkıp diyebilir mi ‘bu yalan’ diye?” dedi.

‘Kürşatgillerin peşinden gitmeye devam edeceğiz’

Dün Meclis’te çoklu maaş sistemi ve arpalık haline getirilmiş olan kamu bankaları ve kamu kuruluşları hakkında araştırma yapılması için önerge verdiklerini belirten Oluç, önergenin AKP ve MHP oylarıyla reddedildiğini söyledi. Oluç, şunları ifade etti:

“Bankacılığın A’sından anlamayan ve banka yönetimlerine oturan eski bakanlar, milletvekilleri, çoklu maaş sistemine bağlanan çeşitli kamu kurum yöneticilerinin araştırılması gerekiyor. Kamu kurumları ve bankaları nasıl arpalık haline getiriliyor? Nasıl iktidarın talimatları doğrultusunda kamu bankaları ve kamu kurumlarının imkanları talan ediliyor, araştırılsın dedik.”

Kayırma ve yandaş hukukunun araştırılmasının istenmediğini belirten Oluç, “Bunun da peşinden gitmeye devam edeceğiz. Çoklu maaş sistemine bağlanmış olan Ebubekirlerin, Fahrettinlerin, Kürşatgillerin peşinden gitmeye devam edeceğiz.” dedi.

‘164 bin haneye dağıtılacak patates soğanlar Kürşatgillerin bindiği 1 arabayı karşılamıyor’

Böyle bir dönemde iktidarın patates soğan işine girdiğini belirten Oluç, “Hesapladık patates soğanın maliyeti nedir diye. 164 bin haneye dağıtılacak patates ve soğanın hane başına maliyeti 13 lira. Bunun toplam maliyetine baktığımızda, Kürşatgillerin bindiği 1 arabanın parası bile karşılanmıyor.” dedi.

‘Vicdansızlığın zirve yaptığı bir torba teklifi’

Meclis gündeminde olan bir torba teklife dikkati çeken Oluç, “Vicdansızlığın zirve yaptığı bir torba teklifidir bu. Ücretsiz izne çıkarılanlar için günlük 50 TL yardım öngörülüyor. Kaç liraydı bu yardım? 47 liraydı ve bunu 50 liraya çıkarıyorlar. 3 lira artış. Bir hanede 4 kişi yaşıyorsa, bir ücretsiz izne çıkarılan varsa, kişi başına 75 kuruş düşüyor. Böyle bir vicdansızlık olabilir mi? Bunu da önlem ve kanun teklifi diye Meclis’in önüne getiriyorlar.” dedi. 

Kısa çalışma ödeneğinin 31 Mart itibariyle durdurulduğunu hatırlatan Oluç, “Tekrar söylüyoruz; kısa çalışma ödeneğini tekrardan başlatın. Kısa çalışma ödeneğini asgari ücret düzeyine çıkartın ve tekrar başlatın.” diye konuştu. 

Yeni1Mecra