Ölüm orucundaki Koçak’a yönelik işkence iddiaları Meclis’te

HDP Milletvekili Koçyiğit, ölüm orucundaki Mustafa Koçak’a zorla müdahale edilmesini ve işkence iddialarını Meclis’e taşıdı.

Koçyiğit, Adalet Bakanı’na, “Ölüm orucundaki mahpus Mustafa Koçak’a zorla müdahale edilmesi talimatını kim veya kimler vermiştir? Mustafa Koçak’a 5 gün boyunca işkence edilmesi suçunu işleyenler hakkında bir girişimde bulunacak mısınız?’ diye sordu.

HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit

HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, ölüm orucunda olan Mustafa Koçak’a zorla tıbbi müdahale edilmesi ve işkence iddialarına ilişkin Meclis’e soru önergesi verdi. Koçyiğit, önergenin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istedi. Koçyiğit, önergenin gerekçesinde Mustafa Koçak’ın 31 Mart 2015’de Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın öldürülmesi olayında “Silah temin etmek” ve “Anayasal düzeni bozmak” iddiasıyla Ekim 2017’de tutuklandığı hatırlatıldı.

Koçak’ın son savunması alınmaksızın 11 Temmuz 2019’da İstanbul 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldığını belirten Koçyiğit, “Hiçbir somut delil olmadan B.E adında bir itirafçının ifadeleri üzerine ağırlaştırılmış hapis cezası verilen Mustafa Koçak, adil yargılama hakkı talebiyle açlık grevi eylemine başlamış ve bu talebinin karşılanmaması üzerine eylemini ölüm orucuna çevirmiştir.” denildi.
Koçyiğit, İzmir Şakran Kapalı Cezaevi’nde tutulan Mustafa Koçak’ın, ölüm orucunun 254’üncü gününde cezaevinin hastanesine kaldırıldığı ve zorla müdahale edildiğinin öğrenildiğini kaydetti.

Mustafa Koçak’a zorla müdahale edileceğini öğrenen ailesi, avukatları ve arkadaşlarının ısrarlı çabaları sonucu Koçak’ın Şakran Kapalı Cezaevi’nden, Kırıklar 1 No’lu F Tipi Cezaevi’ne sevk edildiği avukatı Ezgi Çakır ile görüşme gerçekleştirdiğini belirtti.

Koçyiğit, avukat Ezgi Çakır’ın ölüm orucunda olan müvekkili Mustafa Koçak’a beş gün boyunca cezaevi kampüs hastanesindeki doktorların işkence ederek müdahale ettiğini kamuoyu ile paylaştığını kaydetti. Koçak’ın ölüm orucunun 260 gününde olduğunu belirten Koçyiğit, Koçak’ın 30 kiloya kadar düştüğünü ve ölüm orucu eylemine devam ettiğini kaydetti.

Koçak’a zorla müdahalenin Anayasa’ya, Evrensel İnsan Hakları Hukuku’na aykırı bir uygulama olduğuna vurgu yapan Koçyiğit, “Müdahalede rol oynayan doktor ve sağlık personelinin de Malta Bildirgesi’nde yer alan ‘açlık grevi yapanların iradesine saygı gösterilmesi’ ilkesini çiğnedikleri anlaşılmaktadır.” dedi. Koçyiğit, önergede şu soruların yanıtlanmasını istedi:

  • Mustafa Koçak’ın, adil yargılama hakkı talebi neden kabul edilmemektedir?  Koçak’ın son savunması alınmadan müebbet hapis cezasına çarptırılması savunma hakkı ihlali değil midir?
  • Ölüm orucundaki mahpus Mustafa Koçak’a zorla müdahale edilmesi talimatını kim veya kimler vermiştir?
  • Malta Bildirgesi’nde de yer alan “açlık grevi yapanların iradesine saygı gösterilmesi” ilkesine aykırı davranan başta cezaevi hekimi ve yönetimi hakkında adli ve idari bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa soruşturma hangi aşamadadır?
  • Ölüm orucunda olan mahpus Mustafa Koçak’a 5 gün boyunca işkence edilmesi suçunu işleyenler hakkında bir girişimde bulunacak mısınız?
  • Ölüm orucundaki Mustafa Koçak’a zorla müdahale sırasında serum takıldığını, kollarında serumların patlatılmasından kaynaklı morluklar oluştuğunu, ellerinin ve kafasının halatlarla bağlandığını, tuvalete gitmesine izin verilmediğini, idrarını bulunduğu yere yapmaya zorlanarak temizlenmeden günlerce bekletildiğini, cinsel işkence yapıldığını, küfür ve hakaretler edildiği yönündeki iddialar doğru mudur?  Bu iddialarla ilgili araştırma ve inceleme başlatılmış mıdır?
  • Ölüm orucundaki Mustafa Koçak’a zorla müdahale sırasında doktorların kendisine “Seni sakatlayıp öyle bırakacağız” dediği ifade edilmiştir. Bu doktorlar kimdir? Yaşatmaya yemin etmiş, insana saygıyı ve insan onuruna uygun davranmayı ilke edinen hekimlik mesleğine ve etiğine aykırı davranan bu kişiler hakkında soruşturma başlatacak mısınız?
  • Ölüm orucunda kritik bir aşamaya gelmiş Mustafa Koçak’ın adil yargılanma hakkı talebinin değerlendirilmesi için herhangi bir girişimde bulunacak mısınız?