Hava koşulları hayatı olumsuz etkiliyor

Türkiye’nin kimi kentinde sağanak ve kuvvetli fırtına kimi kentinde ise kar ve tipi hayatı olumsuz etkiledi. Birçok ilçede olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime bugün ara verildi. Mersin’de sağanak nedeniyle yıkılan baraka altında kalan bir kişi hayatını kaybetti. Olumsuz hava koşullarının yarın da devam edeceği tahmin ediliyor.

Fotoğraf: Mersin – AA

HABER MERKEZİ – Meteoroloji Genel Müdürlüğünce “kırmızı kod” uyarısının yapıldığı Mersin’de, sağanak ve fırtına hayatı olumsuz etkilerken, birçok cadde ve sokak sular altında kaldı.

Mersin Çeşmeli Mahallesi – AA

Erdemli ilçesinde Çeşmeli Mahallesi’nde 6 kişinin yaşadığı baraka, sağanak nedeniyle kayan toprakla birlikte yıkıldı. Evdeki 5 kişi kendi imkanlarıyla kurtulurken, 62 yaşındaki İbrahim Öngel yıkıntıların altında kaldı. Olay yerinde yapılan enkaz kaldırma çalışmasında Öngel’in cansız bedenine ulaşıldı.

Çamlıyayla ve Erdemli’de eğitime ara

Çamlıyayla ilçesinde de kar yağışı nedeniyle eğitime ara verildi. Çamlıyayla Kaymakamlığı yaptığı açıklamada, ilçe genelinde devam eden yoğun kar yağışı nedeniyle ilçedeki ilk ve orta dereceli okullarda eğitime Salı günü ara verildiğini bildirdi.

Erdemli ilçesinde olumsuz hava koşulları nedeniyle bazı okullarda eğitime bugün ara verildi. Erdemli Kaymakamlığı yaptığı açıklamada, ilçenin kırsal kesimlerinde bulunan Büyük Sorkun, Güzeloluk, Sarıkaya, Tapureli, Karayakup mahallerindeki ilk ve ortaokullar ile ilçe merkezindeki Erdemli Sağlık Meslek Lisesi’nde olumsuz hava koşullarından dolayı eğitime bugün ara verildiğini duyurdu.

Gülnar’da taşımalı eğitime ara

Gülnar ilçesinde olumsuz hava koşulları nedeniyle taşımalı eğitime bir gün ara verildi. Gülnar Kaymakamlığından yapılan açıklamada, bölgede yağışların yarın da devam edeceği belirtildi. Mahalle yollarında, gece ayaz ve fırtına nedeniyle buzlanma olabileceğinin belirtildiği açıklamada, taşıma kapsamında eğitim öğretim hizmeti verilen tüm okullarda eğitime bugün ara verildiği ifade edildi. Açıklamada, taşıma kapsamında olmayan merkez okullarda ise eğitim ve öğretime devam edileceği kaydedildi.

Tarsus’ta çadırda kalan işçiler tahliye edilecek

Mersin’de çadırda kalan tarım işçilerinin sağanak ve fırtına nedeniyle tahliye edileceği bildirildi. Tarsus Kaymakamlığı, ilçede etkili olması beklenen sağanak ve fırtına nedeniyle herhangi bir can kaybı yaşanmaması için çadırda yaşayan tarım işçilerinin tahliye edilmesi kararının alındığını belirtti. Karar kapsamında Yeniçay, Akarsu, Çağbaşı, Yaramış, Çatalca, Yeşiltepe, Egemen, Aliefendioğlu, Atalar, Çiçekli, Alifakı, Kelahmet ve Kulak mahallelerinde çadırda yaşayan tarım işçilerinin, ilçedeki taziye evi ve spor salonlarında misafir edileceği belirtildi.

Antalya’da ev ve işyerlerini su bastı

Etkili olan sağanak nedeniyle Antalya’nın Alanya ilçesinde Demirtaş ve Yeşilöz mahallelerinde bazı iş yeri ve evleri su bastı. Aynı mahallelerdeki bazı dereler taştı. Demirtaş Mahallesi’ndeki bazı cadde ve sokaklar taşkın nedeniyle trafiğe kapatıldı. İtfaiye ekipleri su tahliyesi çalışmalarına başladı. Yeşilöz Mahalles’indeki bir vatandaş, derenin taşması sonucu mahsur kaldığı yerden kepçe yardımıyla kurtarıldı.

Antalya-Konya karayolu ulaşıma kapandı

Antalya-Konya karayolu – AA

Antalya’nın Akseki ilçesindeki yoğun kar yağışı nedeniyle Antalya-Konya kara yolunda ulaşım güçlükle sağlanıyor. İlçede sabahtan itibaren etkili olan yoğun yağış nedeniyle Antalya-Konya kara yolunun 1825 rakımlı Alacabel mevkisinde kar kalınlığı 1,5 metreye ulaştı. Kar nedeniyle güzergahta ulaşım güçlükle sağlanıyor. Bölge Trafik Müdürlüğü ekipleri zincir ve kar lastiği olmayan araçların geçişine izin vermezken, ağır tonajlı araçlar dinlenme tesislerine yönlendiriliyor. Çok sayıda aracın mahsur kaldığı yolda, Karayolları ekipleri karla mücadele çalışması yürütüyor.

İstanbul’da sağanak ve fırtına etkili olmaya devam ediyor

İstanbul Beşiktaş – AA

İstanbul genelinde dün sabah saatlerinden itibaren başlayan şiddetli yağmur ve fırtına etkisini sürdürüyor. İstanbul Beşiktaş’ta Dolmabahçe caddesi üzerinde bulunan çınarlardan biri şiddetli yağmur ve fırtına nedeniyle gövdesinden ayrılarak başka bir ağacın üstüne düştü. Belediye ekipleri ağacı gövde kısmından motorlu testere ile keserek askıda kalan çınarı indirdi. Yola düşen çınar, ekipler tarafından kaldırıldı. Yol tekrar trafiğe açıldı.

Zeytinburnu ilçesinde de yola devrilen bir ağaç, yine belediye ekiplerince yapılan çalışmaların ardından kaldırıldı. Ataşehir’de Ferhatpaşa Mahallesi Gazipaşa Caddesinde bir iş yerinin çatısı, şiddetli rüzgar nedeniyle uçtu. Çatının parçaları, iş yerinin önünde park halindeki otomobilin üzerine düştü. Durumun bildirilmesi üzerine olay yerine itfaiye ekipleri sevk edildi. Zarar gören araç, sahibi tarafından bulunduğu yerden çıkarıldı.

Çekmeköy’de Merkez Mahallesi Kaşıkotu Sokağı’ndaki binanın uçan çatısından kopan parçalar, aynı sokaktaki başka bir binanın dış cephesine çarptı. Parçalar, dairenin mutfak kısmından içeri girdi. Olayda yaralanan olmazken, itfaiyenin çalışması sonucu kopan çatının parçaları bölgeden kaldırıldı.

Fatih’te metruk bina çöktü

Fatih’te Balat Mahallesi Yasemin Sokağı’ndaki, bir kısmı daha önce yıkılan metruk binada çökme meydana geldi. Metruk binadan kopan parçalar Nihat Azı adlı vatandaşa ait olduğu öğrenilen diğer binanın çatısına zarar verdi. Binada hasar oluştu.

Sarıyer’de araçlar zarar gördü

İstanbul Sarıyer Kağıthane’de, şiddetli rüzgar nedeniyle 6 katlı binanın çatısı uçtu. Çatının parçaları, başka bir binanın cephesine çarparak park halindeki araçların üzerine düştü. Haber verilmesi üzerine sokak araç trafiğine kapatılırken, zarar gören araçlar sahipleri tarafından bulundukları yerden çekildi.

Çanakkale Boğazı transit gemi geçişlerine kapatıldı

Arşiv – AA

Çanakkale kent merkezinde dünden bu yana etkili olan fırtına, sabah yoğun kar yağışı ve fırtına nedeniyle etkisini artırdı. Görüş mesafesinin azalması nedeniyle Çanakkale Boğazı transit gemi geçişlerine kapatıldı, bazı vapur seferleri de durduruldu.

Boğaz ile adalar hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ AŞ’den yapılan açıklamada Çanakkale-Kilitbahir ve Çanakkale-Eceabat hatlarında verilen hizmetin geçici olarak durdurulduğu bildirildi. Ayrıca, dün iptal edilen Kabatepe-Gökçeada ve Geyikli-Bozcaada arabalı vapur seferleri bugün de yapılamayacak.

Öte yandan Lapseki ilçesinde etkili olan şiddetli rüzgar nedeniyle 2012 yılında İskele Meydanı’na dikilen ve yaklaşık 5,5 metre yüksekliğindeki Pegasus (uçan at) Heykeli yıkıldı. Büyük hasar gören heykel, belediye ekipleri tarafından kepçeyle taşınarak boş bir alana götürüldü.

Gökçeada ve Bozcaada da eğitime ara

Bölgede dünden bu yana saatteki hızı zaman zaman 110 kilometreye ulaşan fırtına, Gökçeada ve Bozcaada’da hayatı olumsuz etkiliyor. Öğrencilerin olumsuz hava koşullarından etkilenmemesi amacıyla iki ilçedeki ilk ve orta dereceli okullarda bugün eğitime ara verildi. Fırtına nedeniyle adalara 2 gündür deniz ulaşımı sağlanamıyor

Bilecik, Karabük ve Manisa’da eğitime kar engeli

Arşiv – AA

Bilecik’in Söğüt ilçesinde de yoğun kar yağışı dolayısıyla eğitime ara verildi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bugün Söğüt’teki ilk ve ortaokullarda eğitime ara verildiği belirtildi. Karabük’ün Ovacık ve Eskipazar ilçelerinde yoğun kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle bazı okullarda eğitime ara verildi. Ovacık’ta spor lisesi hariç ilkokullar, ortaokullar ve liselerde bugün eğitime ara verildi. Eskipazar’da ise taşımalı eğitime ara verildi.

Manisa’nın Akhisar ve Ahmetli ilçelerindeki bazı okullarda yoğun kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime ara verildi. Akhisar’da Hanpaşa, Kömürcü ve Dağdere mahallelerindeki okullar ile Ahmetli’de taşımalı eğitim yapılan Bahçecik ve Hacıköse mahallelerinde eğitime bugün ara verildi.

Konya’nın 7 ilçesinde eğitime ara verildi

Konya’da yoğun kar yağışı nedeniyle Taşkent, Hüyük, Derebucak, Yalıhüyük, Seydişehir, Bozkır ve Hadim’de ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bugün ara verildi. Balıkesir’in Dursunbey ilçesinde, Karaman’ın Sarıveliler ilçesinde yoğun kar ve olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime bugün ara verildi.

Kırklareli’nde kar yağışı nedeniyle köy yolları kapandı

Eskişehir ve Kütahya’da etkili olan kar yağışı nedeniyle eğitime bugün ara verildi. Ayrıca, engelli ve hamile kamu personelinin de bir günlüğüne idari izinli sayılacağı duyuruldu.

Kırklareli’nde Demirköy ve Vize ilçeleri ile Bulgaristan’a ulaşımın sağlandığı Dereköy Sınır Kapısı’nda kar yağışı etkisini sürdürüyor. Kar yağışı nedeniyle merkeze bağlı 9, Demirköy ilçesinde 12, Vize ilçesinde ise 3 köy yolu ulaşıma kapandı. Kapanan yolları açmak içim çalışmalar sürdürüyor.