Önce FETÖ iltisaklısı, sonra PKK müzahiri, sonra…

Batmanlı KHK’lı SGK memuru Muhammed Zekeriya Özdil hem gerçekte kendisinin, annesinin eş dost çevresinin bildiği biridir. 

Hem de kendisinin bile tanımakta güçlük çektiği bambaşka bir hayatı olan hiç karşılaşmadığı bir adamla karşı karşıyadır.

Batman Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) memur olarak çalışan ve aynı zamanda Büro Emekçileri Sendikası (BES) Temsilcisi olan Muhammed Zekeriya Özdil, 6 Ocak 2017’de 679 sayılı KHK ile kamudaki görevinden ihraç edildi.

Ne olduysa ihraç edildikten sonra başlattığı hukuk ve adalet arayışı sürecinden sonra oldu. Farklı örgütlerin üyesi olduğunu, adımını dahi atmadığı bir bankada mevduat hesabı açtığını bu süreçte öğrenen Özdil, evli olduğunu, hatta çocukları olduğunu bile mahkemelerden öğrendi.

Özdil’in SGK Batman İl Müdürlüğü, Batman Cumhuriyet Başsavcılığı, Batman OHAL Komisyonu ve Ankara İdare Mahkemeleri arasında başlayan yeni hayatı iftiralarla, çelişkilerle, şaşkınlıklarla ve kafa karışıklıklarıyla dolu. 

Batman Cumhuriyet Başsavcılığı “FETÖ ile iltisak” iddiasıyla açtığı soruşturmayı somut delil yetersizliği sebebiyle “kovuşturmaya yer yoktur” diyerek kapatacak; buna karşın illaki bir örgütle ilişkisini kurmak isteyen Batman OHAL Komisyonu ise “PKK müzahiri” iddiasıyla Özdil’in işe iade başvurusunu reddedecektir.

Özdil, işte o vakit “iltisak”ın birleşme, “müzahir”in ise içten destekleyen olduğunu öğrenip iki kelime öğrenmenin sevinciyle avunur. Hukuk mücadelesinden vazgeçmeyerek elinde kalın dosyalar, sayfa sayfa gerekçeli kararlarla Ankara İdare Mahkemesine koşup işler daha da karmaşık bir hal almadan son noktayı koymak ister. SGK’da sekiz yıl boyunca sabah 08.00, akşam 17.00 mesaisi yapan, BES Temsilcisi olarak mücadelesini sendikal haklar temelinde yürüten sıradan bir vatandaş olarak Özdil, sadece hukuksuzlukla değil aynı zamanda işsizliğin getirdiği maddi zorluklarla, arkadaş çevresindeki önyargılarla da mücadele eder.

Evli ve çocuklu olduğundan bile haberi yok

Özdil, iki yıllık bir bekleyişten sonra Ankara İdare Mahkemesi’nin ara kararıyla yeniden sarsılır. Ara kararda ByLock kullanıcısı olduğu, Bank Asya’da mevduat hesabı açtığı, pasaport (!) çıkardığı, 2010-2013 yılları arasında eşini ve çocuklarını FETÖ okullarına gönderdiği yazar. 

Oysa ki Özdil ne ByLock kullanmış, ne Bank Asya’da hesap açmıştır, pasaport çıkarmak için girişimde dahi bulunmamıştır. Ama onu en çok şaşırtan evli ve çocuklu olmasıdır. Neredeyse evli ve çocuklu olduğuna, adını ağzına bile almadığı okullarda çocuklarını okuttuğuna, Banka Asya’da mevduat hesabı olduğuna inanacak hale gelmiştir. 

Özdil hem gerçekte kendisinin, annesinin eş dost çevresinin bildiği bir adamdır, hem de kendisinin bile tanımakta güçlük çektiği bambaşka bir hayatı olan hayatında hiç karşılaşmadığı bir adamla karşı karşıyadır.

Sıradan bir memurun FETÖ iltisaklısı ve PKK müzahiri olmasından, bekar bir adamın evli ve çocuklu olmasına kadar uzanan sıradışı bir davanın trajikomik kahramanı olan Özdil, hukuk mücadelesini kazanacağına inancını koruyor. Başına gelenleri gülerek, yer yer kahkahalar atarak anlatıyor.

Filmleri aratmayacak, Kafkaesk bir romana konu olacak Muhammed Zekeriya Özdil’in sıra dışı, KHK davasının detayları videomuzda.

Video Haber: Asya Gülbağ

Kamera: Şirvan Oktay Görer

Kurgu: Aysu Demirel

Bu videoya da bakabilirsiniz

Ne mitinge gitmişti, ne de ölmüştü; ama gitmediği mitingden dolayı KHK’lı olmuştu