Önlü: Yangının söndürülmesini engelleyenler yargılanmalı

HDP’li Alican Önlü, Dersim’de süren yangınları çıkaranların ve söndürülmesine engel olanların yargılanması gerektiğini söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim Milletvekili Alican Önlü, Dersim’de devam eden orman yangınlarına ilişkin yazılı açıklama yayınladı. Her yıl sistematik olarak Dersim’de ormanların operasyon ve güvenlik adı altında yakıldığına işaret eden Önlü, yetkililerin yangına müdahale etmediğini, doğasını korumaya çalışan Dersim halkını ise engellendiğine dikkat çekti.

Valilik açıklaması

Valiliğin yangınlara ilişkin “örtü yangını” açıklamasına atıfta bulunan Önlü, “Örtü yangınları adlandırmasıyla aslında kendi suçlarını örtmeye çalışanlar bir taraftan da yangınlara karşı sosyal medyadan duyarlılık çağrısı yapanlar hakkında işlem yapmaktadırlar. Asıl yargılanması gerekenler Dersim’de ormanları yakanlar ve söndürülmesine engel olanlardır” diye kaydetti.

İlk havadan müdahale

Dersim’de üç ayrı bölgede orman yangınların sürdüğünü, kamuoyunun yükselen tepkiler sonucu yetkililerin yangına müdahale etmeye başladığının altını çizen Önlü, “Yangınlara havadan yıllar sonra ilk defa şeklen de olsa müdahale edilmeye başlandı. Şu ana kadar binlerce hektarlık alanın küle döndüğünü biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Teşekkür etti

Kovid-19 testinin pozitif çıkması nedeniyle Ankara Şehir Hastanesi’nde tedavi görmesi nedeniyle yangın bölgesine gelemediğini de aktaran Önlü, “Bu süreçte özellikle de orman yangınlarının en yoğun yaşandığı anlarda aranızda olamamanın üzüntüsünü taşıyorum. Yangınların söndürülmesinde emek sarf eden herkese yeniden yürekten teşekkürlerimi sunuyorum.”

MA / DERSİM