Önlü’den Bakan Gül’e: Daha ne kadar sessiz kalacaksınız?

HDP Milletvekili Alican Önlü, Elazığ Cezaevindeki hak ihlallerine ilişkin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e, “İşkence ve kötü muameleye ilişkin daha ne kadar sessiz kalacaksınız” diye sordu.  

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Örgütlemeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Dersim Milletvekili Alican Önlü, Elazığ Kapalı Cezaevi’ndeki hak ihlallerine karşı başlatılan açlık grevlerini Meclis’e taşıdı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması talebiyle verilen önergede, hak ihlallerine karışanların cezasız bırakılmasının failleri cesaretlendirdiği vurgulandı.  Önergede şu sorulara yer verildi:  

“* Elazığ Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerine, işkence ve kötü muameleye ilişkin daha ne kadar sessiz kalacaksınız?

* Sessiz kalmanız ve soruşturma açmamanız işkenceyi onayladığınız anlamına mı geliyor?

* İşkence ve hak ihlallerinin merkezi haline gelmiş Elazığ Cezaevi bakanlığınızca en son ne zaman denetlenmiştir? Bu denetlemeler sırasında siyasi mahpuslarla görüşülmüş müdür?

* Elazığ Kapalı İnfaz Kurumu’nda yaşanan hak ihlallerine ilişkin bakanlığınıza şu ana kadar ulaşmış şikayet sayısı kaçtır? Bu şikayetlerden kaçı hakkında soruşturma başlatılmıştır?

* Koğuşlara düzenlenen gece ve gündüz baskınları, sağlık haklarına yönelik engellemeler, kitap kısıtlamaları, mahpusların eşyalarının yerlere atılması ve haksız bir biçimde verilen disiplin cezaları hangi yönetmeliğe dayanmaktadır? Bu uygulamaların ceza kanununda yeri var mıdır?

* Elazığ Kapalı İnfaz Kurumu’nda bugüne kadar gerçekleştirilmiş hak ihlallerine yönelik hakkında soruşturma açılan gardiyan veya cezaevi çalışanı var mıdır?

* Mahpusların cezaevlerinde yaşananlara dair verdiği dilekçelerin işleme alınmadığı ve geri çevrildiği doğru mudur? Doğru ise bu hangi yasal gerekçeyle yapılmaktadır?”