‘Onur Yürüyüşünde’ gözaltına alınan aktivist tazminat davasını kazandı

Onur Yürüyüşüne yapılan polis müdahalesinin ardından haksız bir şekilde gözaltına alındığını belirten Aslı Yasemin, açtığı tazminat davasını kazandı.

İstanbul’da 25 Haziran 2017 tarihinde düzenlenen Onur Yürüyüşüne polisin müdahalesi sonrası gözaltına alınan Aslı Yasemin hakkında 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetten dava açıldı. 7 Mayıs 2019’da İstanbul 48. Asliye Ceza Mahkemesi beraat kararı verdi. Karar, 14 Ekim 2019’da kesinleşti.

KaosGL.org’da yer alan habere göre; Kararın kesinleşmesinin ardından Aslı Yasemin, tazminat davası açtı. Maliye Hazinesi’ne açılan davada Aslı Yasemin; gözaltında kaldığı süreç boyunca manevi olarak zarar gördüğünü, görevlilerin keyfi, sert ve hukuk dışı tutumları nedeniyle sağlığında olumsuz etkiler oluştuğunu belirtti.

Aslı Yasemin, haksız olarak gözaltında kaldığı süre, toplumsal konumu, haksız yakalama ve gözaltına alınmanın üzerinde bıraktığı olumsuz etkiler dikkate alınarak 6 bin TL manevi tazminat ve yargılama gideri ile vekalet ücretinin hazine üzerine bırakılmasını talep etti.

Bir üst mahkemeye itiraz edilecek

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Aslı Yasemin’in manevi tazminat talebini kısmen kabul ederek 600 TL tazminat ödenmesine karar verdi. Mahkeme vekalet ücretinin de Hazine tarafından ödenmesine hükmetti. Aslı Yasemin ve avukatı tazminat miktarı düşük olduğu için bir üst mahkemeye itiraz edecek.

‘Gözaltında kötü muameleye maruz bırakıldığımız kabul görmüş oldu’

Kararı sevindirici bulan Aslı Yasemin, “Davayı açarken eğer kazanırsam bir LGBTİ+ derneğine bağışlamayı düşünüyordum zaten. Bu karar ile haksız bir şekilde gözaltına alındığımız, gözaltında kötü muameleye maruz bırakıldığımız kabul görmüş oldu. Bu sebeple mutluyum.” dedi.

Kararla Türkiye’de bir şeyin değişmeyeceğini ancak haksızlık olduğunun mahkeme tarafından da onaylanmasını iyi bir gelişme olarak değerlendiren Aslı Yasemin, “Talep ettiğimizin ancak yüzde 10’unu verdiler ancak burada önemli olan meblağ değil. Talep ettiğimiz tazminatı verseler de yeterli olmayacaktı. Neyin karşılığı olacaktı ki? Benim için kısmen de olsa kabul edilmiş olması önemli.” diye konuştu.