Organik sıvı gübreler çiftçilere ücretsiz dağıtılacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kalkınmaya destek vermek ve toprak verimliliğini artırmak amacıyla ürettiği sıvı gübreler, çiftçilere ücretsiz dağıtılacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, AR-GE çalışmalarında önemli başarılara imza atmayı sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden BelPlas Ankara Termoplastik ve Bakım Onarım Hizmetleri Şirketi “BelPlasOrganik Gübre” ve “BelPlas Organomineral Pro-7 Gübre” üretti. BelPlas, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylı “Organik Ürünler Tescil Belgesi” aldı.

‘Üretilen sıvı gübre çiftçilere dağıtılacak’

BelPlas Genel Müdür Yardımcısı Ali Tokmak

Gübre üreten firmalara göre çok daha az maliyetle üretim gerçekleştirdiklerini vurgulayan BelPlas Genel Müdür Yardımcısı Ali Tokmak, şunları ifade etti:

“Başkent’te kırsal kalkınmaya destek vermek amacıyla organik sıvı gübre üretimine başladık. Önümüzdeki Ramazan Bayramı’nda Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığımızın çiftçimize fide dağıtımına ek olarak biz de çiftçimize ikinci bir bayram yaşatarak 20 bin litre ‘Belplas Organik Gübre’ ve 10 bin litre de ‘Belplas Organomineral Pro-7’ ürünlerimizi 5 litrelik ambalajlarda dağıtacağız.”

BelPlas Ar-Ge Müdürü Özgün Kırdar

‘Topraktan yüksek verim elde edilecek’

BelPlas Ar-Ge Müdürü Özgün Kırdar ise, Ankaralı çiftçiler için geliştirdikleri sıvı gübre sayesinde tarım topraklarının organik madde ihtiyacını karşılayarak, ürünlerden alınan verimi artırmayı hedeflediklerini söyledi. Kırdar şunları kaydetti:

Gübreler dört evrede kullanılabilecek

İçeriğindeki yüksek organik madde konsantrasyonu ile yetişmekte olan ekinlerin dinç, güçlü ve verimli olmasını sağlayacak gübreler, hem bitki gelişiminde eksik nokta bırakmayacak hem de ekinin güçlü temeller üzerinde büyümesine katkıda bulunacak.

Organik sıvı gübreler; bitkiler yetişirken fide döneminde, çiçeklenmenin başlangıcında, meyve tutumundan sonra ve hasat başlangıcı olmak üzere 4 evrede kullanılabilecek. Her uygulamada 1 dekara karşılık 3-5 litre olmak üzere 4 kez damla-sulama ile toprağa uygulanabilecek.

“Topraklarımızdaki organik madde oranı azaldığından dolayı çiftçilerimizin ektikleri ürünlerin verimleri çok düşmekteydi. Bu nedenle organik gübre üreterek topraklarımızı iyileştirmek ve çiftçilerimize zamanla bu topraklardan kazanacağı ürünlerin verimini artırmayı hedefledik. BelPlas organik gübre çok yüksek oranda organik madde içeriğine sahip. BelPlas Organomineral Pro-7 gübre ise organik maddelerin yanı sıra yüksek oranda NPK içeriğine sahip. Bu gübrelerimizi çiftçilerimiz sulama suyuyla beraber kullanabilirler.” 

Yeni1Mecra