Orhan: Van’da selin vurduğu bölge ‘afet bölgesi’ ilan edilsin

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, Van’da sel felaketlerinin yaşandığı yerlerin afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini söyledi.

HDP Van İl Örgütü, Başkale ilçesinde Xaşkan Mahallesi’nde meydana gelen sel felaketine ilişkin partinin il binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, Sezai Temelli ve Van İl Eşbaşkanı Fikret Doğan katıldı. 

Orhan: Afet bölgesi ilan edilmeli

Milletvekili Muazzez Orhan, “Bir yandan orman yangınları, bir yandan sel felaketleri ve deprem sarsıntıları yaşıyoruz. Tüm bunların nedeni, ekolojik yıkımın sonucudur.” dedi. Kapitalizmin rant savaşları, iktidarların rant ve doğa düşmanı politikalarının sonucunun hep birlikte yaşadıklarını belirten Orhan, şunları ifade etti:

“Bu tür durumlarda ‘geçmiş olsun’ demekle hiçbir şey geçmiyor. Doğal afetlerin öncesi ve sonrası vardır. Zararların yaşanmasının sebebi tedbirsizliktir. Sel felaketinin yaşandığı bölgelerin hemen afet bölgesi ilan edilmesi gerekiyor. IBAN numarası vererek, bir ülkenin doğal afetlerinin zararları karşılanamaz.”

Temelli: Doğal afetlere bir de siyasi afet ekleniyor

Milletvekili Sezai Temelli de, yaşanan bütün felaketlerinin arkasında iklim krizinin olduğuna dikkati çekti. Dünyanın her yerinde afetlerin olduğunu ancak hiçbir yerinde Türkiye’de olduğu gibi büyük zararlara yol açmadığına işaret eden Temelli, iktidarın insanların ihtiyaçlarını karşılamak yerine şov peşinde olduğunu söyledi. Doğal afetlere bir de siyasi afetin eklendiğini dile getiren Temelli, şunları ifade etti:

“Küresel iklim krizi, kapitalizmin içinde bulunduğu bu dönemde yaratmış olduğu bir felakettir. Türkiye ölçeğinde baktığımızda bu doğal afetlere bir de siyasi afet ekleniyor. AKP ve MHP adeta bir siyasi afet olarak ülkenin tepesine çökmüş durumda. Hem siyasi hem de doğal afetlerle uğraşıyoruz. Dünyanın her yerinde doğal afetler var ama dünyanın hiçbir yerinde doğal afetlere yaklaşım, Türkiye’deki siyasi iktidarın göstermiş olduğu yaklaşım gibi değil. Ne söylediğini bilmeyen bir hükümetle karşı karşıyayız.”

Provokasyon uyarısı

“Bu beceriksizliklerini, plansız ve programsızlıklarını yine ırkçılıkla, Kürt düşmanlığı ve HDP düşmanlığıyla örtmeye çalışıyorlar.” diyen Temelli, halka provokasyonlara gelmeme çağrısında bulundu.

‘Kayyımın olduğu yerde sağlıklı yardımların götürülmesi mümkün değildir’

Sel felaketinin yaşandığı bölgede ağır bir durum yaşandığını söyleyen Temelli, “Buraya acilen sağlık ekiplerinin gelmesi, gıda yardımlarının yapılması, barınma ihtiyaçlarının giderilmesi lazımken, halen burada siyasi şov peşindeler. Van Büyükşehir Belediyesi kayyım işgali altındadır. Kayyımın olduğu bir yerde ayrımcılık vardır. Kayımın olduğu yerde, halka sağlıklı yardımların götürülmesi de mümkün değildir. Dün bunun örneğini bizzat hep birlikte yaşadık” diye konuştu.

Doğan: 13 mahallede büyük maddi hasar var

HDP Van İl Eşbaşkanı Fikret Doğan da, Başkale ve ilçelerinde meydana gelen sel felaketlerinde birçok evin yıkıldığını, bin 500 koyunun da öldüğünü söyledi. Xaşkan’da yaptıkları incelemeler sonucunda 3 yıl önce yapılmış bir kanalda biriken suların taşması sonucu selin oluştuğunu belirten Doğan, şunları ifade etti:

“Van ve ilçelerinde 10 gündür art arda sel felaketleri meydana geliyor. Başkale’de meydana gelen sel felaketinde 13 mahalle etkilendi. Bu mahallerde yaptığımız incelemelerde büyük maddi hasar var. Yurttaşların kışlık koyun yemi olarak kullandığı bütün otlar ziyan olmuş. Ekili ve dikili alanlar zarar görmüş. Çaldıran, Özalp ve Saray’da meydana gelen sel felaketinde birçok kişi etkilendi. Halkın yaralarının acilen sarılması gerekiyor.”

MA – VAN