Orman yangınlarına ilişkin Meclis araştırması talebi

CHP’li Hakverdi, orman yangınlarına ilişkin TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını talep etti.

Hakverdi, yaşanan yangınlarda zarar gören alanların maden, enerji ve turizm gibi faaliyetler için özel teşebbüslerin kullanımına açılmasının ülkeye verilen zararların başında gediğini belirtti.

Fotoğraf: AA

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, ormanlarda çıkan yangınların sebeplerini ortaya çıkarmak, öncesi ve sonrasında alınabilecek tedbirleri ve bu konuda yaşanan yetersizlikleri belirlemek, orman yangınları ile mücadele ekipmanlarındaki eksiklikleri tespit etmek amacı ile mecliste bir araştırma komisyonunun kurulmasını talep etti.

‘Her geçen gün ciğerlerimiz biraz daha soluksuz kalmakta’

Verdiği araştırma önergesinin gerekçesinde özellikle yaz aylarında alınması gereken tedbirlerin arttırılması gerektiğini belirten Hakverdi, “Ormanlar, dünyamızın nefes alabilmesi için korunması gereken bir kara ekosistemidir. Türkiye’de ise ne yazık ki ormanlarımızın korunması bir tarafa, çeşitli sebeplerle çıkan yangınlar nedeni ile giderek yok olmakta; her geçen gün ciğerlerimiz biraz daha soluksuz kalmakta ve birçok canlının yaşam alanı ellerinden alınmaktadır.” ifadelerine yer verdi.

‘Sadece 2020 yılı içerisinde 3 bin 413 orman yangını çıktı’

Geçtiğimiz yıl içerisinde toplam 3 bin 413 orman yangını çıktığını, 20 bin 938 hektar alanın zarar gördüğüne dikkati çeken Hakverdi, “Türkiye’deki orman yangınlarının son 10 yılı baz alındığında; maalesef 2020 yılında ortalamanın üzerinde yangın meydana gelmiştir. Hafızalarımıza kazınan İzmir yangının gerçekleştiği 2019 yılında ise 2 bin 688 orman yangını çıktı. Bu yangınlarda 11 bin 332 hektar ormanlık alan zarar gördü.” dedi.

Ormanların 334 bin 35 hektarlık kısmı özel teşebbüslere açıldı’

Sene başında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile “Orman Sınırları Dışına Çıkarma İşlemlerine İlişkin Yönetmelik” yayımlandığını hatırlatan Hakverdi, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu yönetmeliğe göre; çeşitli gerekçelerle ormanlık vasfını yitirmiş alanlar, Cumhurbaşkanı’nca orman sınırları dışına çıkarılabiliyor. Her fırsatta ağaç dikmekle övünen AKP iktidarının son 8 yılında, ormanlık alanlarımızın 334 bin 35 hektarlık kısmı ‘kamu yararı’ gerekçe gösterilerek maden, enerji ve turizm gibi faaliyetler için özel teşebbüslerin kullanımına açıldı. Şu an ormancılık dışı amaçlar için kullanılan alanlar 739 bin hektara ulaşmış durumda. Birçoğu 49 yıllığına kiralanan bu alanlar, uğradıkları tahribat sonrası orman olma özelliğini maalesef yitirmiştir. Yaşanan yangınlar sonrası orman olma vasfını yitiren alanlar, hiçbir koşulda başka bir amaç için kullanılmamalı, yeniden ağaçlandırılmalıdır.”

‘Orman yangınlarının yüzde 89’u insan kaynaklı’

Hakverdi, yaşanan yangınlarda zarar gören alanların yeniden ormanlık vasfına kavuşturulması gerekirken, bu alanların maden, enerji ve turizm gibi faaliyetler için özel teşebbüslerin kullanımına açılmasının ülkeye verilen zararların başında geldiğini belirtti.

Yeni1Mecra