Orman yangınlarında kullanılan ve kullanılmayan uçaklar Meclis gündeminde

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yeneroğlu, orman yangınlarında kullanılan ve kullanılmayan uçakları meclis gündemine taşıdı.

Fotoğraf: AA

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, orman yangınlarına ilişkin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması talebiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Yeneroğlu, önergenin gerekçesinde halen mücadele edilen orman yangınlarıyla ilgili olarak, Avrupa Komisyonu tarafından Türkiye’ye Hırvatistan ve İspanya’dan yangın söndürme uçakları gönderilmesine karar verildiği belirtildi.

Bu uçakların yangın söndürme faaliyetlerinde oldukça faydalı olduğunun bilindiğini ifade eden Yeneroğlu, şu soruların yanıtlanmasını istedi:

1- Tarım ve Orman Bakanlığı’nın geçmiş verilerden hareketle bir baz senaryosu ve bu senaryoya dayalı yangın söndürme uçağı ve helikopteri ihtiyacı belirlemesi var mıdır?

2- Orman Genel Müdürlüğü’nün 09.03.2021 tarihinde ilan ettiği ihalede temini düşünülen yangın söndürme uçağı kapasitesi nasıl belirlenmiştir?

3- Türk Hava Kurumu (THK)’nun uçakları ile Orman Genel Müdürlüğü’nün 09.03.2021 tarihinde ilan ettiği yangın söndürme uçağı kiralama ihalesinde kiralanan veya bugünlerde İspanya ve Hırvatistan yardım amaçlı olarak gelen ve yangın söndürme faaliyetlerine katılan uçaklar arasında herhangi bir model farkı var mıdır?

4- Model farkı var ise bu fark uçakların farklı özellikleri, alandaki yangın söndürme ile ilgili başarısına ne derecede tesir etmektedir?

5- Türk Hava Kurumu (THK)’nun uçakları ile Orman Genel Müdürlüğü’nün 09.03.2021 tarihinde ilan ettiği yangın söndürme uçağı kiralama ihalesinde kiralanan yangın söndürme uçaklarına ödenen miktar ile Türk Hava Kurumu (THK)’nun uçaklarının ülkemizdeki yangın söndürme faaliyetlerinde kullanılabilmesi için gerekli bakım maliyeti arasındaki fark ne kadardır?

6- Hâlihazırda apronda bekleyen THK uçaklarının kullanımına bugün karar verilirse kaç günde devreye alınabilir? Bu konuda bakanlığın bir kararı var mı?

Yeni1Mecra