Osman Doku: Suda çalıştıkları kadar Zainal’ı soruştursalardı Gülistan bulunurdu

Osman Doku, kız kardeşi Gülistan Doku’nun bulunması için baraj gölünde yeniden başlatılan arama çalışmalarından umutlu olmadıklarını belirterek, “Suda çalıştıkları kadar Zainal ve ailesini soruşturmaya başlasalardı şimdiye kadar Gülistan bulunurdu” dedi. 

Dersim’de Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku’dan 292 gündür haber alınamıyor. Uzunçayır Baraj Gölü’nde yapılan arama çalışmaları 3’üncü kez başlatıldı. Çalışmaları yakından takip eden Doku ailesi, dalgıçlardan her gün, “Kısmet, nasip, bilmiyoruz, henüz net değil” tarzında cevaplar aldıklarını belirterek, arama çalışmalarından umutlu olmadıklarını dile getirdi. 

‘Yetkililer sürekli verilerin suyu gösterdiği bilgisini veriyor’

Arama çalışmalarına ilişkin konuşan Gülistan Doku’nun abisi Osman Doku, şu ana kadar Gülistan’a dair her hangi bir ize rastlanmadığını belirtti. Doku, eski Tunceli Valisi Tuncay Sonel ve savcılığın sürekli kendilerine “Bütün veriler suyu gösteriyor” yönünde bilgi verdiğini aktararak, şunları ifade etti:

“Süleyman Soylu’nun yanına gittiğimizde bize ‘suda ne yapabiliriz’ diye sordu. Dalgıçlarla konuştular. Suyun yarısını boşaltacaklarını söylediler. Yine suyun bir kısmını boşaltılar ama tam boşaltılamadı. Sadece gölet gibi bir şey oluştu. Tekrardan bir sonuç alamadık. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanına gitmek istedik. Bir türlü iletişim kuramadık. Bu defa yanına gitmeden çalışmalar başlatıldı.”

Osman Doku

‘Israrla Gülistan’ın suda olmadığına dair görüş bildirdik’

Doku, yetkililere ısrarla Gülistan’ın suda olmadığına dair görüş bildirdiklerini ancak yetkililerin kendilerine “Her suya giren bulunacak diye bir kaide yok. Birisi 5 ayda, birisi 10 günde, birisi bir yılda bulunur. Suyun akışını, altında ne olup bittiğini kimse bilemez” şeklinde cevap aldıklarını belirtti.

‘Zainal ve ailesini soruşturmaya başlasalardı şimdiye kadar Gülistan bulunurdu’

Gülistan’ın kayıp olmasıyla ilgili baş şüpheli Zainal Abarakov’un soruşturulması gerektiğinin altını çizen Doku, şöyle konuştu:

“Suda çalıştıkları kadar Zainal ve ailesini soruşturmaya başlasalardı şimdiye kadar Gülistan bulunurdu. İlk günden Zainal’ın telefonunu, bilgisayarını, ailesini 24 saat sorguya çekselerdi bir ihtimal Gülistan bulunacaktı. Zainal, Gülistan kaybolduğundan beri ortada yok. Etkin bir soruşturma yürütülseydi bunları konuşmayacaktık. Zainal yurt dışına kaçıyor. Suçu yoksa neden yurt dışına kaçıyor. Bir insan suç işlemeden ülkeyi terk edemez. Kimse Zainal ve ailesine baskı yapmadı, üzerine gitmediler. Bizim tek istediğimiz, adil ve şeffaf bir sürecin yürütülmesi.”

‘Kimse bize evinizde oturun bekleyin demesin’

Gülistan’nın kaybolmasında Zainal Abarakov’un sorumlu olduğunu savunan Doku, “Kardeşime ne olduğunu Zainal biliyor. Öldürülmüşse de tek bilen, yaşıyor veya sudaysa da tek bilen Zainal’dır. Kimse bize kaderinize razı olun, evinizde oturun, bekleyin veya bir şey yapmayın demesin. Gülistan bulunmayana kadar biz durmayacağız. Bir ay, 10 veya 100 yılda geçse Gülistan’dan vazgeçmeyeceğiz. Ya ölü ya da dirisini istiyoruz. Biz Gülistan’ı evimizde kaybetmedik, okula gönderdik. Sudan da umutlu değiliz. Çıksaydı, ilk çalışmada bulunurdu.” diye konuştu.  

MA – DERSİM