Osman Şiban ‘seyahate uygun’ olmadığı raporu üzerine serbest bırakıldı

Van’da gözaltına alındıktan sonra gördüğü işkencelerle gündeme gelen Osman Şiban, Mersin’deki evine yapılan baskınla gözaltına alındı.

Osman Şiban, sağlık durumunun seyahate uygun olmadığı raporunun ardından ifadesi alınmadan serbest bırakıldı.

HDP Milletvekili Kurtulan, yatakta olan ve kendisini toparlayamamış bir insanın gözaltına alınmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

Osman Şiban Fotoğraf: MA

Van’ın Çatak ilçesinde askerler tarafından 11 Eylül 2020 tarihinde gözaltına alındıktan sonra gördüğü işkenceler nedeniyle hastanede yoğun bakım ünitesinde tedavi altında olduğu ortaya çıkan Osman Şiban (50) gözaltına alındı. MA’nın geçtiği bilgilere göre; Osman Şiban’ın Mersin’in Akdeniz ilçesindeki evine sabah saatlerinde Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında baskın yapıldı.

Evinde yapılan aramanın ardından ambulansla Toros Devlet Hastanesi’ne götürülen Şiban, uzman doktor tarafından muayene edildi. Sağlık durumunun seyahate uygun olmadığı raporu üzerine Şiban, tekrar evine götürüldü.

‘Doktor sağlık durumunun seyahate uygun olmadığını belirtti’

Osman Şiban’ın kardeşi Haşim Şiban, evlerine yapılan baskın sırasında binaya ve bina içindeki daireler arasında giriş ve çıkışların kapatıldığını söyledi. Evlerinde detaylı arama yapıldıktan sonra abisi Osman Şiban’ın getirilen ambulansla hastaneye götürüldüğünü aktaran Şiban, şunları ifade etti:

“Hastanede bir uzman doktor abimin eski ve yeni raporlarına baktı. Sağlık durumunun seyahate uygun olmadığı ve böyle bir rapor için heyet gerektiğini söyledi. Bunun üzerine Van TEM Şube Müdürlüğü’ne haber verildi. Ardından savcılık daha sonra heyet kontrolünün yapılması için serbest bırakılmasını söyledi.”

‘Hep korkuyla yaşıyor’

Abisinin hafızasını kaybettiğini belirten Haşim Şiban, “Abim şu an travma yaşıyor. Bu tarz baskınlar olunca yeni bir travma yaşıyor. Şu an korkuyor. Psikolojisi bozuk. Hep korkuyla yaşıyor.” dedi.

HDP’li Kurtulan: Bu durum kabul edilemez

HDP Milletvekili Fatma Kurtulan, Osman Şiban’ı evinde ziyaret etti. Şiban’ın sağlık durumu ve yaşanan gözaltı süreci hakkında bilgi alan Kurtulan, daha sonra açıklama yaptı. Kurtulan, Şiban’ın henüz toparlanmadığını ve yaşamış olduğu ağır travmanın etkisinde olduğunu belirtti. Kurtulan, şu ifadeleri kullandı:

“Bütün dünyanın bildiği helikopterden atılma olayı, linç edilme ve Servet Turgut’un ölümüne neden olmuşlar ve Osman Şiban’ı bu hale getirmişler. Bunun telafisi için uğraşmaları gerekirken, yatakta olan ve kendisini toparlayamamış bir insanı gözaltına alıyorlar. Bu durum kabul edilemez. Osman Şiban henüz toparlanabilmiş değil. Kaldı ki toparlansa bile bu olay ile ilgili iktidarın özür dilemesi ve telafi etmek için bir şeyler yapması gerekiyor.”

Mezopotamya Ajansı (MA), Van’da operasyona çıkan askerler tarafından gözaltına alındıktan sonra hastanede koma halinde bulunan Servet Turgut’un hayatını kaybettiğini, Osman Şiban’ın ise yaralı kurtulduğunu kamuoyuna duyurmuştu. Bağımsız Milletvekili Ahmet Şık, bölgede yaptığı incelemeler ve Mersin’de ziyaret ettiği Osman Şiban’ın anlatımlarının yer aldığı raporu TBMM’de düzenlediği basın toplantısıyla açıklamıştı.