Otizmli çocuklara eğitim veren bin 470 kurum bulunuyor

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Selçuk, Türkiye’de otizmli çocukların eğitimini sağlayan bin 470 kurumun bulunduğunu, otizmli öğrenci sayısının ise 11 bin 679 olduğunu belirtti.

CHP’li Gürer, otizmli çocuk sayısının her yıl arttığına işaret ederek, özel eğitim olanaklarının artırılmasını istedi.

Fotoğraf: Arşiv/AA

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, otizmli çocukların özellikle eğitim alanında yaşadığı sorunlara ilişkin TBMM’ye Milli Eğitim Bakanlı Ziya Selçuk’un yanıtlaması talebiyle soru önergesi vermişti.

Gürer, önergede “Otizmli çocukların eğitimini sağlayan eğitim kurumu sayısı kaçtır? Bu okulların illere göre dağılımı nedir? Türkiye’de 2021 yılından itibaren kaç otizmli çocuk bulunmaktadır? Bu çocuklardan kaçı eğitim görmektedir? Otizmli çocukların eğitim gördüğü kurumlar yeterli midir? Bölgesinde özel eğitim kurumu bulunmayan otizmli çocuklar için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?” sorularının yanıtlanmasını istemişti.

‘Bin 470 özel eğitim okulu var’

Gürer’in önergesine yanıt veren Bakan Selçuk, Türkiye’de otizmli çocukların eğitimini sağlayan bin 470 kurum bulunduğunu, e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi’ne kayıtlı 11 bin 679 otizmli öğrenci bulunduğunu bildirdi. 

‘Öğrenciler kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla sürdürebiliyor’

Özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler eğitimlerini kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla sürdürebildiklerini belirten Selçuk, şunları ifade etti:

“Tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitimlerine devam eden öğrencilere ihtiyaç duydukları alanlarda destek eğitim hizmetleri verilmesi için öğrenim gördükleri okullarda destek eğitim odaları açılmaktadır. Söz konusu destek eğitim odalarında öğrenciler gerekmesi halinde haftalık toplam ders saatinin yüzde 40’ını aşmayacak şekilde birebir eğitim alma imkânına sahip olmaktadır.”

‘Ücretsiz taşıma hizmeti bulunuyor’

Özel eğitim okulu bulunmayan yerleşim birimlerinde ayrı bir sınıfta eğitim almalarına karar verilen özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için ise resmî ve özel okullarda özel eğitim sınıfları açıldığını anlatan Selçuk, ayrıca eğitimlerini özel eğitim sınıflarında sürdüren öğrenciler için Bakanlıklarının ücretsiz taşıma hizmeti bulunduğunu belirtti.

Selçuk, “Zorunlu öğrenim çağındaki özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden sağlık problemi nedeniyle örgün eğitim kurumlarından yararlanamayacağı ya da yararlanması durumunda sağlığı açısından risk oluşturacağı belirlenen öğrencilere evde eğitim hizmeti, sağlık kuruluşlarında yatarak tedavi gören öğrencilerin eğitimlerini sürdürmeleri için hastaneler bünyesinde hastane sınıfları açılmaktadır.” dedi.

‘Özel eğitim olanakları artırılmalı’

Bakan Selçuk’un yanıtına ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP’li Gürer, dünyada ve Türkiye’de otizmli çocuk sayısının her geçen yıl artış gösterdiğine işaret etti.

Resmi verilere göre 1985 yılında her 2 bin 500 çocuktan 1’ine otizm teşhisi konulurken, günümüzde bu oranın 60’ta 1’e kadar düştüğünü belirten Gürer, şunları ifade etti:

“Otizmli çocuk sayısındaki artış, bu alandaki tüm ihtiyaçların da doğal olarak artmasına neden oluyor. Özel eğitime ihtiyaç duyan bu çocuklarımızın daha iyi şartlarda eğitim almalarına olanak sağlayacak düzenlemelerin hayata geçirilmesi gerekiyor. Bazı ailelerle yaptığım görüşmede bu anlamda yapılması gereken çalışmalar ve özellikle eğitimde konuya vakıf kadroların artırılması şart olduğunu ifade ediyorlar. Kağıt üzerinde belirlenen çalışmaların pratikte verilen eğitimle örtüşmesi ve erken yaşta tanı konarak sorunun en aza indirilmesi olası iken tanıda geç kalınmasının eğitimi etkilediği ima ediliyor.”

Toplumsal bilinçlenme yanında özel eğitiminde geliştirilmesinin otizm ile mücadelede önemli etken olacağının dikkate alınmasını isteyen Gürer, “Bakanlık bu anlamda daha yoğun ve sonuç alıcı çalışmalar içinde olmalıdır.” dedi.

Yeni1Mecra