Oturma eylemi süren Özgüneş’ten yetkililere çağrı: Yolu açın birlikte yangını söndürelim

Cudi Dağı’nda çıkan orman yangınlarına dikkati çekmek için başlattığı oturma eylemine devam eden Milletvekili Özgüneş, “Valiye ve güvenlik güçlerine yolu açın, birlikte yangını söndürmeye gidelim çağrısını yapıyoruz” dedi.

Şırnak’ta Cudi Dağı’nda çıkan orman yangınlarına dikkati çekmek için dün HDP Şırnak İl Örgütü binasının önünde 3 günlük oturma eylemine başlayan Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, eyleminin ikinci gününde. Özgüneş’in eylemine partisinin Kadın Meclisi, il ve ilçe örgütleri, TJA (Tevgera Jinên Azad- Özgür Kadın Hareketi) aktivistleri ile Barış Anneleri de destek verdi. Eylemde, “Cudi tarihtir tarihi yakmayın”, “Ormanlarımız yakılıyor yetkililer göz yumuyor” pankartları açıldı.

AK Partili bir grup kadın dün Türk bayrağı açarak oturma eyleminin sürdüğü yere gelmişti Fotoğraf: MA 

‘Bir grup provokasyon çıkarmak istedi’

Oturma eylemi sırasında dün bir grubun provokasyon çıkarmak istediğini belirten Özgüneş, “AKP’li ve MHP’liler için cadde kapatılarak, onlara her türlü imkan sağlanarak, dolmuşlar ayarlanarak, güvenlik güçlerinin denetiminde bir yürüyüş organize edildi. Bizim partimizin önünde toplumumuzun değerlerine, partimize ve bize hakaretlerde bulundular. Provokasyon çıkartmışlardır. Kimi karanlık güçler provokasyon geliştirmenin içindedirler. Bu yolla Şırnak ilini de işlevsiz hale getirmek istiyorlar.” şeklinde konuştu.

‘Yolu açın birlikte yangını söndürmeye gidelim’

Kimliklerine, doğaya, demokrasiye ve özgürlüklerine sahip çıkacaklarını belirten Özgüneş, şunları ifade etti:

“Hiç bir Şırnaklı provokasyonlara gelmemelidir. Eğer onurdan ve vatanseverlikten bahsedilecekse, işte sizin doğanız, sizin ekolojiniz, ormanlarınız yakılıyor. Gelin birlikte sahip çıkalım. Valiye ve güvenlik güçlerine yolu açın, birlikte yangını söndürmeye gidelim çağrısını yapıyoruz. Bir daha güvenlik güçleri buralarda yangın çıkartmasın ve kimse halkımızın arasına nifak sokmaya çalışmasın.”

Yarın da eyleminin devam edeceğini belirten Özgüneş, “Duyarlı halkımızı orman yangınlarına ses olmaya çağırıyoruz.” dedi.

Kaynak: MA