‘ÖTV zammı vatandaşa yıllık 21,6 milyar ek vergi yükü demek’

CHP’li Güzelmansur, akaryakıta yapılan ÖTV zammının vatandaşa yıllık 21,6 milyar ek vergi yükü demek olduğunu belirterek, zamların derhal geri alınmasını istedi.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, akaryakıt ürünlerinden alınan ÖTV’ye yapılan zammı değerlendirdi. Bu zamla iktidarın vergi tahsilat kolaycılığına kaçtığını belirten Güzelmansur, “Bu zamla iktidar bir kez daha vatandaşın cebine göz dikmiştir. Bu zamla vatandaş akaryakıta günlük 59.337.934 TL, aylık 1.780.138.020 TL, yıllık 21.658.345.910 TL fazladan ÖTV ödeyecek.” dedi.

Vergi politikalarının tamamen yanlış ve adaletsiz olduğuna vurgu yapan Güzelmansur şunları kaydetti:

“İktidar bazı imtiyazlılara vergi affı, vergi istisnası getiriyor. Kamu gelirlerinde yarattığı açığı da vatandaşın tüketmek zorunda olduğu ürünlere vergi zammıyla kapatmaya çalışıyor. Bu ne adil, ne sürdürülebilir ne de akılcıdır. Çünkü kolaycılığa kaçarak yaşamsal ürünlere vergi zammı yapmak enflasyon yaratır. Faizi yükseltir.”

“Yüksek faizden şikâyet eden bu iktidar değil mi, öyleyse neden faizi yükseltecek kararlara imza atıyor? Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?” diye soran Güzelmansur, zamların derhal geri alınmasını istedi. Güzelmansur, “Gözünü, elini vatandaşın cebinden çekmelidir.” dedi.

Yeni1Mecra