“Oyunuzu kime verdiyseniz, onlar yolunuzu yapsın”

AKP’li Şırnak Belediyesi, Bahçelievler Mahallesi’nde 2 ay önce yol çalışması başlattı. Çalışma kapsamını ikiye ayıran belediye, mahallenin bir kısmının yollarını yapmadı.

Mahallenin yukarı bölümünde bulunan 20’ye yakın evin yolunu yapmak kazı çalışması yapan belediye, yollara döşenmesi için getirdiği parke taşlarını geri götürdü. Yapımı yarıda bırakılan yollarda açık bırakılan rögar kapakları da tehlike saçıyor. Yollarının yapımı durdurulan mahalle halkı, çifte standarda tepki gösterdi. Yapımın durdurulması üzerine belediyeye giden halk, kendilerine “Oyunuzu kime verdiyseniz, onlar gelsin yolunuzu yapsın” denildiğini söyledi.

AKP’lilere hizmet

Mahalleli Berivan Salğucak, Şırnak Belediyesi’nin AKP yönetimine geçmesiyle halk arasında çifte standart uygulandığını belirterek, “Mahallenin aşağısında bulunan evlerin yolları yapılmış. Ama bizim yollarımızı yapmıyorlar. Belediye ayrımcılık yapıyor. Seçim zamanında herhangi bir ayrım yapmadan hizmet yapacaklarını söylemişlerdi. Şimdi sadece AKP’lilere hizmet ediyor. Belediyedekiler görüşmeye giden mahalliye, ‘Biz aşağıda bulunan evlere yol götüreceğiz ama diğerlerinin ne durumda oldukları bizi ilgilendirmiyor’ demiş ve başkanla görüşme talepleri reddedilmiş. Ancak sadece AKP’li olanlarla görüşme yapılmış. Belediye bizimkilere ise ‘Siz HDP’lisiniz yollarınızı yapmayacağız, kime oy vermişseniz, onlar gelip yapsın’ demiş. Belediyenin bir an önce bu ayrımcı tutumdan vazgeçmesi gerekiyor” dedi.

Mahalleyi ikiye böldüler

AKP’nin bu kutuplaştırıcı hizmet anlayışından vazgeçmesi gerektiğini belirten Ayfer Yılmaz, “AKP mahallede ayrımcılık yapıyor. Mahalleyi 2 parçaya böldüler. Bir parçaya hizmet götürürken bir parçaya ise hizmet götürülmüyor. Hizmet vermesi notasında birçok kez dilekçe verdik. Ama bir türlü dönüş olmadı. Örneğin aşağıda bulunan evlere kanalizasyon yapmış ama burada halen birçok evin kanalizasyonunu yapmamış. Burada yapılan kanalizasyonların kapağını da açık bırakmışlar. Çocuklarımız bu kuyulara düşse kim hesap verecek? Yollarımız hala yapılmadı. Kışın çocuklarımız bu çamurlu yoldan okula gidip geliyor. Mahallede bir sorun yaşandığında belediye yetkileri gelip bize sormaz, direkt AKP’li olanlara soruyor. Belediye mahallede bir koli yardım bile dağıttığında sadece AKP’lilere veriyor. Belediyenin insanlara eşit yaklaşması lazım” diye konuştu.

‘AKP’lilere yol var bize yok’

Duruma tepki gösteren kadınlardan Mariya Başkurt, yıllardır yol sorunu yaşadıklarını ifade ederek, “AKP’lilere yol var, bize yok. Sadece yandaşlarına yol götürüyor. Belediyenin bu tutumunu asla kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

MA / Zeynep Durgut