Özdemir’i tutuklamak için soruşturma maddesi değiştirildi

İzmir’de camilerden “Çav Bella” çalınması sonrasında CHP’li Banu Özdemir’in, TCK 216/3 gerekçesiyle tutuklanamayacağının fark edilmesi üzerine, maddenin değiştirildiği ortaya çıktı.  

Banu Özdemir. Fotoğraf: MA

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir eski İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir, camilerin hoparlörlerinden yayınlanan “Çav Bella” marşını sosyal medya hesaplarından yayınladığı gerekçesiyle tutuklanmasının yankıları sürüyor.

Daha önce Özdemir’in tutukluluk durumunun hukuki olmadığını açıklayan avukatı Süleyman Karadağ, sosyal medya hesabı üzerinden yeni bir açıklama yaptı.

Karadağ açıklamasında, Özdemir hakkında Türk Ceza Kanunu 216/3 maddesi üzerinden soruşturma başlatıldığını, ancak Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 100/4 maddesine göre, hapis cezasının üst sınırının bir yıldan fazla olmayan suçlarda tutuklama kararının verilemeyeceğine dikkat çekti.

Av. Karadağ: Yakalandınız

Karadağ paylaşımında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturmaya ilişkin söz konusu açıklamasını alıntılayarak, “Yakalandınız” dedi. Karadağ, “Müvekkilim Banu Özdemir hakkında TCK 216/3 maddesi gereği soruşturma başlattığını duyuran İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı büyük bir hata yaptığını, CMK 100/4 maddesi sebebiyle Banu Özdemir’i tutuklayamayacağını fark ediyor ve soruşturma maddesi TCK 216/1 olarak değiştiriliyor” diye yazdı. 

Savcılık açıklaması…

CHP’li Banu Özdemir’in tutuklanma sürecine ve camilerden “Çav Bella” marşının çalınmasına dair açıklama yapan İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, “Bazı internet sitelerinde, İzmir ilindeki birçok caminin hoparlörlerinden aynı anda ezan yerine İtalyanca bir parçanın çalındığı ve sosyal medyada ilgili videoların yer aldığı yönündeki haberlerin yayınlanması üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca “Dini değerleri alenen aşağılamak” suçundan resen soruşturma başlatılmıştır” ifadelerine yer verilmişti.

 TCK 216/3 ve TCK 216/1…

CHP il başkan yardımcısı Banu Özdemir’in tutuklanması sırasında gündeme maddeler ne anlama geliyor:
 
TCK 216/1: Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

TCK 216/3: Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, 6 aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. MA – İZMİR