Özel’den Bakan Selçuk’a: Sizin iftihar ettiğiniz tabloda emekçiler intihar ediyor

TBMM Genel Kurulunda süren bütçe görüşmelerinde açıklama yapan Bakan Selçuk’a yanıt veren CHP Grup Başkanvekili Özel, “Hükümet daha geçenlerde 425 milyon TL vergi borcunu sildiği Cengiz inşaat 370 milyon TL değerinde lüks uçak almış. Samsun’da vatandaş ölmüş avucunun içinde ‘iş aş’ yazıyor. Sizin iftihar ettiğiniz bu tabloda emekçiler intihar ediyor.” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel

TBMM Genel Kurulu’nda 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi görüşmeleri sürüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un Genel Kurul’daki açıklamalarda bulundu.

Bakan Dönmez: 60 tane jeotermal kaynağımız ve santralimiz söz konusu

Elektrik ve doğalgazda arz güvenliği riskinin gündemden kalktığını savunan Dönmez, “Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğini merkeze alacak şekilde son yıllarda atmış olduğumuz önemli adımların meyvelerini de şimdiden toplamaya başladık. Jeotermal enerji konusunda da son 18 yılda yaptığımız santrallerle gösterdik. Bin 579 megavat kurulu güce sahip 60 tane jeotermal kaynağımız ve santralimiz söz konusu. Dünyada 3’üncü sıradayız.  Bu yaklaşık yüzde 3’lük bir üretimde payı söz konusudur.” dedi.

‘Siz iktidara gelseydiniz şurada yanan 10 tane lambanın 8’i sönük olacaktı’

Bütün bu jeotermal santralleri kapattıklarında bir saate yakın, yani 0,7 saatlik bir elektrik kesintisiyle karşı karşıya kalınacağını belirten Dönmez, şunları ifade etti:

“Bazı milletvekillerimiz özellikle küçük akarsulara dönük doğa ve çevreyi tahrip ettiği için aleyhte birtakım açıklamalarda bulundu. Şu anda Türkiye’de küçük HES dediğimiz 575 adet santralimiz var, yaklaşık 8 bin megavat kurulu güce sahip; Keban bin 600 megavat civarında. Bunun neredeyse üç, dört katı kadar büyüklükte küçük HES’lerden biz elektrik üretiyoruz. Toplam kurulu güç içerisindeki payı yüzde 8,5 ve baktığınızda bu küçük HES’leri kullanmayalım, kapatalım dediğinizde günde 1,8 saatlik elektrik kesintisiyle karşı karşıya kalabiliriz. Eğer siz iktidara gelmiş olsaydınız şurada yanan 10 tane lambanın 8’i sönük olacaktı.” Dönmez, çevreye karşı her zaman gereken sorumluluğu yerine getirdiklerini öne sürdü.

Bakan Selçuk: Vatandaşımıza doğrudan aktardığımız kaynak 45 milyar liraya yaklaştı

Daha sonra Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk konuştu. Selçuk, “Şu ana kadar geliştirdiğimiz bütün istişareler sonucu hayata geçirdiğimiz sosyal koruma kalkanı kapsamında aldığımız tedbirlerle vatandaşlarımıza doğrudan aktardığımız kaynağın toplam tutarı bugün itibarıyla 45 milyar liraya yaklaşmış durumda.” dedi. Bu süreçte kadınların yanında olabilmek için özellikle kadın odaklı sosyal yardım programlarının aylık miktarlarını artırdıklarını söyledi.

CHP’li Özel: Sizin iftihar ettiğiniz tabloda emekçiler intihar ediyor

Bakanların konuşmasının ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Bakan Selçuk’a “Sizin iftihar ettiğiniz bir tablonun olduğunu gösterdiniz. Dünyadaki ülkelerin sosyal devlet yaklaşımlarına baktığımızda övünecek değil bizim açımızdan utanılacak bir tablo” dedi.

Samsun’un Canik ilçesinde bir yurttaşın eline “iş-aş” yazıp kendini asarak intihar ettiğini hatırlatan Özel, şöyle konuştu:

“Türkiye bu durum yaşanırken, hükümet daha geçenlerde 425 milyon TL vergi borcunu sildiğiniz Cengiz inşaat 370 milyon TL değerinde lüks uçak almış. Biz 425 milyon TL silmişiz, adam 370 milyon TL’lik lüks uçak almış. Samsun’da vatandaş ölmüş avucunun içinde ‘iş aş’ yazıyor. Sizin iftihar ettiğiniz bu tabloda emekçiler intihar ediyor” dedi.

 ‘Sönecek tek ampul partinizin halkı canından bezdiren ampulü olacak’

Özel, Bakan Dönmez’in konuşmalarına karşı ise şunları söyledi: “Grubumuzu gösterdiniz ve dediniz ki ‘siz iktidara geldiğinizde o lambaların 8’ini söndürürsünüz. Şunu bilin ki o lambanın 8’i temiz, yenilenebilir enerji ile yanar ama kömürle ilçeleri zehirleyen HES’leri değil.” dedi.

“Milletin, köylünün ahını değil rızasını almış gerçek temiz yenilenebilir enerjiyle yanacak bizim iktidarımızda ışıklar. Sönecek tek ampul partinizin halkı canından bezdiren ampulü olacak.” diyen Özel, iktidarın nimetinden beslenen ampule değil halkın minnetinden beslenen güzel güneşli ışıklı günlere yürüdüklerini söyledi.

HDP’li Beştaş: 29 kadın öldürüldü, 493 işçi öldü, 16 milyon yoksul var ne kadar iftihar etseniz azdır!

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş da, “Ne kadar övünseler azdır, sayın bakanları dinledik. Kendimi İsviçre ya da Norveç’te hissettim. Hiçbir sorunumuz yokmuş. İşsizlik yokmuş, yoksulluk yokmuş, kadınlar öldürülmüyormuş, kadınlara her türlü eğitim sağlanıyormuş.” dedi.

Bakanlara, sadece bir kaç veri vermek istediğini belirten Beştaş, şunları ifade etti: “Kasım ayında 29 kadın öldürülmedi mi? Türkiye’de gelir eşitsizliği ve yoksulluğu raporuna göre 16 milyon yoksul 18 milyon kişi de yoksulluk riskiyle karşı karşıya. Ne kadar iftihar etseniz azdır gerçekten. 2018 yılında 2 bin 6 kişi, 2019 da bin 736, 2020’nin ilk 9 ayında bin 493 işçi önlenebilir iş kazasında ölmüş. Evet bütün bunlar iftihar tablosu gerçekten.”

‘Sularımızı derelerimizi yok eden şirketlere para aktarılıyor’

Türkiye’nin enerji açığı varmış gibi konuşulduğunu belirten Beştaş, “Türkiye’nin enerji açığı falan yok fazlası var. Türkiye büyüme hedefinin yarısını bile yakalayamamış durumda.” dedi. Yenilenebilir enerji kapsamındaki santrallerin büyük çoğunluğunun HES’lerden oluştuğuna vurgu yapan Beştaş, şunları ifade etti:

“Güneş enerjisi panellerinin tarım arazilerine yine JES’lerin ve santrallerin yerleşim yeri yakınlarına ve tarım arazilerine kuruluyor. Yine atık lastiklerin işlenmesi sonucu çıkan ürünleri 2016 yılından beri biyokütle tanımına buradan da bunları YEK ve YEKDEM kapsamında değerlendiriyorsunuz. Oysa bunlar ne biyokütledir ne de YEK’dir. Sularımızı derelerimiz yok eden şirketlere para aktarılıyor.”

Bakanlık bütçeleri kabul edildi

TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinin üçüncü turunda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Nükleer Düzenleme Kurumu, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü, Nadir Toprak Elementleri Araştırma Enstitüsü, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Mesleki Yeterlilik Kurumu, Devlet Personel Başkanlığının 2021 yılı bütçeleri kabul edildi.

TBMM Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş, bütçelerin kabul edilmesinin ardından, birleşimi, bugün saat 11.00’de toplanmak üzere kapattı

Kaynak: MA-AA