Özel’den Soylu’ya: Sedat Peker’den 10 bin dolar alan siyasetçi kim?

CHP’li Özel, “Sedat Peker’den 10 bin dolar alan bir siyasetçi” olduğunu açıklayan Bakan Soylu’ya, siyasetçinin kim olduğunu sorarak, “Bu siyasetçinin kim olduğu bilgisi neden saklanmaktadır?” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun TRT Haber yayınında “Sedat Peker’den 10 bin dolar alan bir siyasetçi” olduğunu açıkladığını anımsatarak, konuyu TBMM gündemine taşıdı. Özel, verdiği önergenin yazılı olarak Soylu tarafından yayınlanmasını istedi.

‘Türkiye’nin yakın siyasi tarihi kirli ilişkilerle dolu’

Özel, önergenin gerekçesinde Türkiye’nin yakın siyasi tarihinin hukuk devletinden ve demokrasiden uzaklaştıkça, organize suç örgütleri ve mafyayla yürütme organının ya da yürütme organının içinden bazı siyasilerin ve bazı bürokratların kurduğu kirli ve çarpık ilişkiler ile dolu olduğunu belirtti.

1996 yılında Susurluk’ta meydana gelen kazanın ardından orta yere saçılan ilişki ağının ardından TBMM’de araştırma komisyonu kurulduğunu hatırlatan Özel, komisyonun mafya ve siyaset dünyası arasında kirli ilişkilerin deşifre olmasına sebep olduğunu kaydetti. Özel, “Ancak, iktidar partisi değiştikçe ve demokrasi ile hukuktan uzaklaşıldıkça organize suç örgütleri ile siyaset arasındaki ilişki farklı boyutlarıyla süregelmiştir.” dedi.

‘Bu ilişkiyi bir bakanın bildiği ancak adım atmadığı anlaşılmaktadır’

Özel, İçişleri Bakanı Soylu’nun 20 Mayıs 2021 tarihinde TRT Haber’de katıldığı programda, organize suç örgütü üyesi Sedat Peker’i kastederek, “Keklemişler ben ne yapayım. Kim keklemiş ise hesabını ondan sorsun, ayda 10 bin dolar hangi siyasetçiye gönderiyorsa ondan sorsun” ifadesini kullandığını hatırlattı.

İçişleri Bakanı’nın bir siyasetçinin bir organize suç örgütü üyesiyle mali ilişkisini biliyor olmasının ancak bu konuda işlem yapmamayı tercih etmesinin bir hukuk devleti görüntüsü olamayacağını belirten Özel, “Türkiye’de siyasetçi ile mafya arasındaki ilişkilerin varsa üzerine gidilmesi bir siyasi ilke olması gerekirken, burada bu ilişkiyi bir bakanın bildiği ancak adım atmadığı anlaşılmaktadır.” dedi. Özel, önergede şu soruların yanıtlanmasını istedi:

  1. Sedat Peker’in ayda 10 bin dolar gönderdiği siyasetçi kimdir? Bu siyasetçinin kim olduğu bilgisi neden saklanmaktadır?
  • Sedat Peker’in bir siyasetçiye 10 bin dolar gönderdiği bilgisine ne zaman ulaşılmıştır? Bu bilgiye hangi yöntemle ulaşılmıştır? Bu bilgiye ulaşıldıktan sonra neden harekete geçilmemiştir?
  • Organize suç örgütleriyle siyasetçiler arasında, Bakanlığınızca tespit edilen ilişki bulunmakta mıdır? Bulunuyorsa, hangi siyasetçiler ile hangi organize suç örgütleri arasında bir ilişki bulunmaktadır? Bu ilişkinin boyutu nedir?

Yeni1Mecra