‘Özgür Gündem’ davası ertelendi

HABER MERKEZİ – KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yazarları ve yayın danışma kurulu üyelerinin de aralarında bulunduğu 9 kişinin yargılandığı dava ertelendi. Gazetenin eski imtiyaz sahibi Kemal Sancılı ile eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya hakkında devam eden başka bir davada “Zincirleme örgüt propagandası yapmak” suçlamalarıyla ceza istendi.

KHK ile 30 Ekim 2016 tarihinde kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yazarları ve yayın danışma kurulu üyelerinin de aralarında bulunduğu 9 kişinin yargılandığı davanın 14’üncü duruşması Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayında 23. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmada, yargılanan isimlerden gazeteci İnan Kızılkaya, yazar Ayşe Necmiye Alpay, İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin ile avukatlar duruşmada hazır bulundu. 

Savcıdan süre talebi

MA’nın geçtiği bilgilere göre; Sanıkların kimlik tespitinin yapılmasının ardından söz alan Savcı, dosyaya bakan Cumhuriyet Savcısının izinli olması nedeniyle dosyaya geçici olarak görevlendirildiğini belirterek, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için süre talebinde bulundu. 

Keskin, katledilen Tahir Elçi’yi andı

Ardından sanık olarak yargılanan Keskin mahkeme heyetinden söz olarak konuştu. Keskin, sözlerine bugün ölüm yıldönümü olan Diyarbakır Barosu eski başkanı Tahir Elçi’yi anarak başladı. Yargılamalarının 3 yıldır devam ettiğini belirten Keskin, “Normal şartlarda bu celse dosya hakkında mütalaa verilerek karara çıkması gerekmekteydi. Ancak iddia makamı değişikliği sebebi ile yine dosya karara çıkmayacak. Bu durum adil yargılanma hakkımızı olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle duruşmanın mümkün olduğunca yakın bir tarihe verilmesini talep ediyorum” dedi.

Avukat Erdal Doğan da, yargılamanın uzun sürmesinden ötürü mahkeme heyetinden mütalaa için kısa bir süre verilmesi talebinde bulundu. İddia makamının süre talebini kabul eden mahkeme, duruşmayı 13 Ocak 2020 tarihine erteledi. 

Kızılkaya ve Sancılı hakkında ceza istendi

Öte yandan Özgür Gündem gazetesinin imtiyaz sahibi Kemal Sancılı ile eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya hakkında, 2016 yılında gazetede yayımlanan üç haber nedeniyle “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla açılan davaya devam edildi. İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya Kızılkaya ile Sancılı katılmazken avukatları Sercan Korkmaz hazır bulundu. 

Duruşmada, heyet değişikliği nedeniyle eski zabıtlar okundu. Ardından savcı esas hakkındaki mütalaasını sundu. Savcı, Sancılı ve Kızılkaya’nın “Zincirleme örgüt propagandası” yaptıkları gerekçesi ile ayrı ayrı cezalandırılmasını istedi. 

Avukat mütalaaya karşı savunma yapmak için süre talep etti. Avukatın talebini kabul eden mahkeme heyeti duruşmayı 10 Aralık 2019’a erteledi.