Özgür Gündem davasında 4 kişi hakkında hapis kararı

Özgür Gündem gazetesi davasında, gazetenin imtiyaz sahibi Kemal Sancılı, Sorumlu Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya ve bir günlük Nöbetçi Eş Genel Yayın Yönetmeni olan Eren Keskin’e 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya’ya ise 1 yıl 13 ay hapis cezası verdi. 

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi ana davasının 4’üncü duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. MA’nın geçtiği bilgilere göre; duruşmada gazeteyle dayanışma amacıyla bir gün Nöbetçi Eş Genel Yayın Yönetmeni olan İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin ve gazetenin Sorumlu Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya hazır bulundu. Gazetenin sahibi Kemal Sancılı ile Genel Yayın Yönetmeni Zana (Bilir) Kaya, duruşmaya katılmadı.

Kimlik tespitiyle başlanan duruşmada Keskin ve Kızılkaya’nın son sözleri alındı. Ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Sancılı, Kızılkaya ve Keskin’e “örgüt üyesi olmak” suçlaması ile 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Kaya’ya ise “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla 1 yıl 13 ay hapis cezası verildi.

’30 yıldır İnsan Hakları hareketi içindeyim’

Keskin, karara ilişkin sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“30 yıldır, İnsan Hakları hareketi içindeyim. Çok yargılandım, düşüncelerim nedeniyle cezaevinde kaldım. Ancak ilk kez, ‘silahlı örgüt üyesi’ sayılarak, ceza aldım. 6 yıl 3 ay. Hiç bir yere gitmeyeceğim. Buradayım.”