‘Özgürüz Radyo’ ve ‘ozguruz20.org’ sitesi erişime kapatıldı

Gazeteci Can Dündar’a ait internetten yayın yapan “Özgürüz Radyo” ve “ozguruz20.org” internet sitesi mahkeme kararıyla erişime kapatıldı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) “Özgürüz Radyo” ve “ozguruz20.org” internet sitesinin kapatıldığına dair açıklama yaptı. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; RTÜK tarafından yapılan açıklamada, internetten yayın yapan radyo ve televizyonların düzenlenmesi ve denetlenmesi görevi Kurula verildikten sonra İzleme ve Değerlendirme Dairesinde kurulan özel ekibin “kaçak yayınları” takibe aldığı belirtildi. 

RTÜK’ün devreye girmesiyle konu mahkemeye taşındı

Açıklamada, yapılan takip sonucunda hakkında yakalama kararı bulunan gazeteci Can Dündar’ın yayın yönetmeni olduğu tespit edilen “ozguruz20.org” sitesinin kapatıldığı ifade edildi. Söz konusu sitede “Özgürüz Radyo” ismi altında, canlı ve bir yayın akış çizelgesine bağlı “kaçak radyo yayını” yapıldığının belirtildiği açıklamada, devletin ilgili kurumlarını harekete geçirerek konunun mahkemeye taşındığı kaydedildi.

Açıklamada, mahkemenin radyo yayınının durdurulmasına karar verdiği ve internet sitesine de erişim engeli getirdiği belirtildi.

Yurt dışında olan Gazeteci Can Dündar hakkında, “gizli belge ve bilgileri açıklamak” ve “gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla temin etme” iddiasıyla devam eden yargılamada gıyabi tutuklama kararı bulunuyor.