Özgüven hakkında ‘çocuğun cinsel istismarı’ndan suç duyurusu

CHP Milletvekili Taşçıer, 12-17 yaş arasındaki kız çocuklarının doğum yapmak için ideal yaşta olduklarını iddia eden ve bu yaştaki kız çocuklarını “süper kadın” olarak niteleyen Prof. Dr. Özgüven hakkında suç duyurusunda bulundu.

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Taşçıer, 12-17 yaş arasındaki kız çocuklarının doğum yapmak için ideal yaşta olduklarını iddia eden ve bu yaştaki kız çocuklarını “süper kadın” olarak niteleyen Özgüven’in “suçu övme, çocuğun cinsel istismarı ve suç işlemeye tahrik” suçlarından cezalandırılmasını istedi.

‘Toplum adına büyük bir tehdit’

Birgün gazetesinde yer alan habere göre; Taşcıer, suç duyurusu dilekçesinde, “Geçtiğimiz hafta Akit TV denen kanalda ifade edilen sözler, tam bir pedofili zihniyetiyle yapılmış, alenen çocuk istismarını özendiren ve insanları bu suça davet eden niteliktedir” diye kaydetti.

Bu sözleri söyleyen kişinin isminin başında “profesör” yazmasının olayın ciddiyetini daha da artırdığına vurgu yapan Taşçıer, gençlere eğitim veren bir şahsın, kız çocukları hakkındaki karanlık düşüncelerinin toplum adına büyük bir tehdit oluşturduğuna vurgu yaptı.

‘Cinsel suçların yüzde 46’sı çocuklara karşı işlenmektedir’

Türkiye’de çocuklara yönelik istismar vakalarının giderek arttığı bir dönemde söylenen bu sözlerin basitçe geçiştirilebilecek türde olmadığının altını çizen Taşçıer, dilekçede şu verilere yer verdi:

“Çocuğun cinsel istismarında Türkiye, dünya listesinde ne yazık ki 3’üncü sırada yer almaktadır. Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye’de çocuk istismarıyla ilgili dava sayısı son 10 yılda yaklaşık 3 kat artmıştır. TÜİK verilerine göre; Türkiye’deki cinsel suçların yüzde 46’sı çocuklara karşı işlenmektedir. 2002’den bu yana 18 yaşın altında 440 bin çocuk doğum yapmıştır. 15 yaşın altında cinsel istismara uğrayarak doğum yapan çocuk sayısı ise 15 bin 937 olarak kayıtlara geçmiştir. Bu çocukların bir kısmı ise yazık ki doğum yaptığı sırada hayatını kaybetmiştir.”

‘İfadeleri alenen suça davettir’

“Bu sapıkça zihniyete sahip şahsın ifadeleri, alenen suça davettir.” diyen Taşçıer, hem kanunlarında hem de Türkiye’nin imzacısı olduğu uluslararası sözleşmelerde çocukların istismarının suç sayıldığını belirtti. Taşçıer, dilekçesinin devamında şunları kaydetti:

“Çocukların istismar edilmeleri için açıkça çağrı yapan bu şahıs, yine bu karanlık zihniyete sahip kişilerce örnek alınma ve daha çok çocuğun istismara uğramasına yol açma tehlikesini yaratmıştır. Bu şahsın yine kanunlarımızda yer aldığı şekliyle, suçu övme, çocuğun cinsel istismarı ve suç işlemeye tahrik suçlarından cezalandırılmasını tüm çocuklarımız, çocuk sahibi ailelerimiz ve insanlık adına talep ediyorum.”

Aydın Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven, söz konusu söylemlerine yönelik gelen tepkilerin ardından üniversitedeki görevine son verilmişti.