Paçacı: Asgari ücretliye günlük 10 lira zam reva görüldü

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Cihan Paçacı, bugün gündemin asgari ücret olması gerektiğini belirterek, “Verilen zam toplam 300 lira yani günlük 10 TL’dir. Asgari ücretlimize öngörülen zam günlük 10 liradır” dedi.

Cihan Paçacı

HABER MERKEZİ – İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Cihan Paçacı Partisinin Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında hükümetin açıkladığı asgari ücret rakamını eleştirirken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitinglerde yaptığı çay-simit hebasını basına dinlettirdi.

Sosyal adaletin asgari ücretliden vergi alınmamasını emrettiğini hatırlatan Paçacı, bu yönetimin belirlediği asgari ücretin, 25 milyon insanla alay etmek olduğunun altını çizerek, “Bu millet kendisiyle alay edenlere sandıkta dersini verecektir” dedi.

‘Her ay 70 bin kişi işini kaybediyor’

Paçacı “Her ay ortalama 70 bin kişi işini kaybediyor. Üniversiteyi bitiren gençlerimizin yarısına yakını işsiz ve gelecek ile ilgili umudu kalmamış. Geniş tanımlı işsiz sayımız 7 milyon 200 bin dar tanımlı işsiz sayımız 4 milyon 600 bin. 15-24 yaş arasındaki gençlerimizin işsizlik oranı maalesef %27” dedi. Paçacı sözlerine şöyle devam etti:

“Esnafımız vergisini ve banka kredilerini ödeyememektedir. Her gün banka şubelerinde borçlarının yeniden yapılandırılmasını isteyen esnaflarımız var. Yeniden yapılandırma işlemini gerçekleştiremeyen şirketler, esnaflar ise maalesef icra ile karşı karşıya kalmaktadır. Emeklilerimiz akşamları pazardan artakalan sebzeyi toplama telaşı içerisindedir. Çiftçilerimiz ekip biçememektedir. Ziraat Bankası’ndan kredi alan çiftçilerimiz ise bu kredilerin ödememekte ve tarlalarını kaybetmektedir. Yani ekonomik kriz bütün şiddetiyle tahribatına devam etmektedir.”

‘Bugün Türkiye’nin tek gündemi asgari ücret olmalıydı’

Bugün Türkiye’nin tek gündemi 25 milyonu ilgilendiren asgari ücret rakamı olmalıydı ama sanal gündemler ile bu önemli meselenin geçiştirilmeye çalıştığının altını çizen Paçaçı, “Asgari ücret yani en az ücret alan kesim, Türkiye’de en az ücret alanın sayısı 6,5 buçuk milyondur. Bunu aileleri ile birlikte hesap ettiğinizde 25 milyon civarında insanı ilgilendiren bir konudur. Yaptığımız diğer basın toplantısında asgari ücret tespit komisyonunun göstermelik olduğunu ve hükümetin aslında asgari ücret rakamını özellikle Sayın Cumhurbaşkanı’ndan aldıklarını ve Sayın Bakan’ın da bu göstermelik toplantılar sonunda bu rakamı açıklayacağını ifade etmiştik” şeklinde konuştu.

Elmastan pırlantadan KDV alınmazken asgari ücretten vergi alınıyor’

Asgari ücretle ilgili İYİ Parti olarak tekliflerini hatırlatan Paçacı, şöyle devam etti:

“En az ücret alan insanlardan vergi alınmasın sosyal adalet bunu emreder demiştik. Siz elmastan pırlantadan KDV’yi almazken en az ücret alanlardan gelir vergisi almanız adaletli bir uygulama değildir. Vergiden muaf olsun dedik bir de şunu söyledik esas alınacak enflasyon oranı özellikle asgari ücretli vatandaşlarımızın genel harcama kalemlerinden oluşan bir özel enflasyon oranı ile tespit edilsin. Bu nedir ısınma, barınma, yol, gıda harcamaları, eğitim harcamalardır. Bu yaptığımız değerleme sonucunda da asgari ücretlinin net ücretinin vergiden muaf tutularak 2650 lira olmasını önerdik. Bu rakamdan iş dünyamız, işvereniniz memnundu. Çünkü vergi gelirleri muaf hale geliyordu dolayısıyla kendi yükleri da azalmış oluyordu. İşçi de aldığı zamla mutlu olacaktı.”

‘25 milyon kişiye günde 10 TL zam’

Bugün % 15 diye ifade edilen zammın aslında reel enflasyon oranını bile karşılamaktan uzak olduğunun altını çizen Paçacı, “Sayın Bakan açıkladı. Asgari ücretlimizi enflasyona ezdirmedik dedi ve %15 zam yaptığını söyledi. %12 enflasyon artı %3 dedi. Bu hesap yanlıştır yüzde hesabıyla asgari ücretliye verilen zam izah edilemez. Bugün 100 liranın %15’i 15 lira eder ama 10 bin liranın %15’i 1500 lira eder. Dolayısıyla yüzde hesabı ile giderseniz yanlış yere verirsiniz. Verilen zam toplam 300 lira yani günlük 10 TL’dir. Asgari ücretlimize öngörülen zam günlük 10 liradır.”

Erdoğan ve Paçacı’nın çay simit hesabı

Paçacı, konuşmasına geçmişte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çay ve simit hesabı yaparak dönemin hükümetini ve asgari ücret tutarını eleştirdiği videoyu basın mensuplarına dinlettirdi. Erdoğan’ın “Bu zalim yönetim bu aziz millete bir bardak çayla bir simiti reva görmedi” sözlerini dinlettiren Paçacı, “Ben de bir çay ve simit hesabı yapayım” diyerek şu hesabı yaptı:

“İki simit bir çay alsanız 5 lira. Bir günde 5 kişilik aile, Sayın Cumhurbaşkanı’nın hesabı ile gidiyorum, 25 lira. 3 öğün 75 lira. 30 gün 2.250 lira ki bu bir pastanede veya kafede içilen çay ve simit değil. Evde kalan ise 75 lira. Bu 75 lira hem kiranızı ödeyecek hem ısınacaksınız, elektrik parasını, yol parasını ödeyeceksiniz. Hem okul masrafını ödeyeceksiniz ve çocuğunuza da harçlık bırakacaksınız. Bugünkü yönetim 25 milyon insanla alay etmektedir. Ancak şu bilinsin ki bu alay edilen milletimiz ilk genel seçimlerde kendisini ile alay edenlere en büyük dersi sandıkta verecektir.”