Paçacı: Özal döneminde dolar bazlı kar yüzde 4, AKP döneminde yüzde 146

İyi Partili Cihan Paçacı, Yap, İşlet Devret projelerinde müteahhitlere dolar bazında Özal döneminde yüzde 4, AKP döneminde yüzde 146 kar verildiğini söyledi.

Cihan Paçacı, beş müteahhide dolar bazında yüzde 146 kar transferi yapıldığını belirterek, “Tek kelime ile insaf” dedi.

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Cihan Paçacı, ülkenin içinde bulunduğu krize dönük olarak açıklama yaptı.

Albayrak vatandaşı borçlandırmaya çalışıyor

Tüm dünya ülkelerinin kendi vatandaşlarını ekonomik tahribattan korumak için ciddi ekonomik destek paketleri açıkladığını belirten Paçacı, “Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, vatandaşa karşılıksız nakit desteği yerine vatandaşı banka kredileri ile borçlandırmaya çalışmaktadır” dedi.

Borç çevirmede darboğaz içindedir

Türkiye’nin 437 milyar dolar olan dış borç stokunun 168 milyar dolarının içinde bulunulan yıl içinde ödenmesi gerektiğine dikkat çeken Paçacı, “Bu borcu ödemek için maalesef yeterli döviz rezervimiz de yoktur. TCMB, döviz rezervi SWAP (Yani Ödünç Döviz) çıktıktan sonra eksidedir. Kısaca Türkiye, dış borcunu ödeme veya çevirme konusunda ciddi bir dar boğazın içindedir” diye konuştu.

16 yılda İhale Kanunu 186 kez değiştirildi

“Yoksullukla mücadele, maalesef yoksul bir nüfus yaratmaya dönüştürülmüştür” diyen İyi Partili Cihan Paçacı, “Birçok ihale ve alım satımda ciddi yolsuzluk iddiaları vardır. Bir ülkede bir iktidar 16 yılda 186 kez ihale kanununda değişiklik yaparsa bu yolsuzluk iddiaları doğal olarak haklılık kazanır” şeklinde konuştu.

Cihan Paçacı hükümetin ekonomik politikalarını yönelik eleştirilerini Özal dönemindeki Yap İşlet Devret (YİD) projeleri ile kıyaslama yaparak şu şekilde sürdürdü:

Özal döneminde dolar bazlı YİD karı yüzde 4 idi

“1986-2002 döneminde Türkiye’de 67 adet Kamu Özel İşbirliği yatırımları gerçekleşmiş, bu kapsamda toplam 11.1 milyar dolar yatırım yapılmış, bunun karşılığında ise sadece 454 milyon dolarlık işletme devir hakkı yani kar ödenmiştir. Kısaca bu dönemde toplamda yatırım tutarının yaklaşık % 4’ü kadar bir bedel ödenerek işletme devir hakkı elde edilmiştir.”

Cihan Paçacı

AKP döneminde dolar bazlı yüzde 146 oranında kar

“2002-2019 yani AK Parti döneminde 158 projeye 50 milyar dolar yatırım yapılmış, bunun karşılığında ise işletme devir hakkı için 123 milyar dolar devir hakkı yani kar ödemesi yapılmaktadır. 

AK Parti döneminde tüm bu projeler ağırlıklı olarak yandaş beş müteahhide yaptırılmış ve tümünün sözleşmelerine gizlilik yasağı getirilmiştir. 50 milyar dolarlık yatırım karşılığı devletten 123 milyar dolar almak diğer deyimle beş müteahhide dolar bazında % 146 kar transferi yapmak vicdan ölçüleri ile bağdaşan bir durum değildir. Kaldı ki, bu tesislerin yatırım bedeli kamu bankaları konsorsiyumu ile bulunan ve yüksek faiz ödenen yurtiçi-yurtdışı kredilerden oluşmaktadır. Yani müteahhidin hiçbir riski olmadan fahiş bir kar marjıyla bu tesisler yaptırılmıştır.

Özal döneminde dolar bazında kar oranı % 4 iken, AK Parti döneminde dolar bazında kar oranı %146. Tek kelime ile insaf!”